Prvú transplantáciu srdca v Československu urobili v Bratislave, mala však smutný záver

Operácia, transplantácia, lekári
Lekári sa v deklaráciách zaviazali, že od januára budúceho roka budú pracovať nadčas už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pred 52 rokmi sa Bratislava stala dejiskom významnej udalosti v oblasti medicíny. Presne 9. júla 1968 tu vykonali lekári II. chirurgickej Kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského historicky prvú transplantáciu srdca v bývalom Československu.

Podľa dostupných údajov to bola 25. transplantácia srdca na svete vôbec,“ uvádza Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH).

Slovenskí lekári týmto zákrokom nasledovali odvážny trend, ktorý nastolil chirurg Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom meste, kde uskutočnil prvú transplantáciu srdca na svete.

Nové srdce bilo len 18 dní

Zákroku sa vtedy podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a globálnym zlyhávaním myokardu, spresňuje NÚSCH. Hoci tento pacient prežil s novým transplantovaným srdcom len 18 dní, ďalšie operácie už dopadli lepšie. Dvom z prvých pacientov dokonca nový orgán predĺžil život o 13 a 23 rokov, opisuje Cardiovascular Journal of Africa.

Zákrok vzbudil veľký ohlas po celom svete a Barnard ním položil základy pre mnohé ďalšie úspešné transplantácie. Súčasne sa zaslúžil o to, aby lekári o transplantácii začali uvažovať ako o terapeutickej možnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prvá pacientka po pár hodinách zomrela

Len o pár mesiacov neskôr sa o transplantáciu srdca a záchranu života 54-ročnej ženy pokúsili aj slovenskí špecialisti. Nemali však viac šťastia ako Barnard.

Ako doplnila hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková, darcom srdca bol 46-ročný muž a operácia trvala vyše päť hodín. Mala však smutný záver: „Po piatich hodinách od zákroku pacientka zomrela na následky iných ochorení.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Soňa Valášiková
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveNÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb