V priestoroch bývalej nemocnice v Šali zriadi kraj od mája polikliniku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica chodba
Foto: Thinkstock

Rozpočtová organizácia Nitrianskeho samosprávneho kraja Poliklinika Šaľa vznikne k 1. máju.

V priestoroch bývalej Nemocnice s poliklinikou v Šali vznikne Poliklinika Šaľa. Schválili to v pondelok poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Fungovať bude ako rozpočtová organizácia kraja od 1. mája.

Poslanci zároveň schválili vyhlásenie výberového konania na obsadenie funkcie riaditeľa novej organizácie. Nemocnica s poliklinikou ukončila svoju činnosť v roku 2008, prevádzkovala ju nezisková organizácie Forlife Komárno. Okres Šaľa, ktorý má 52 780 obyvateľov, zostal bez nemocnice aj polikliniky.

„Občania pociťovali deficit, ohlasovali mi, že majú obrovské problémy, že v nemocnici v Galante ich nechcú veľmi ošetrovať a majú to ďaleko do Nitry, do Nových Zámkov. Je dobré, že sa aspoň takýmto spôsobom ide v ústrety obyvateľom šalianskeho okresu,“ povedal pre médiá predseda NSK Milan Belica.

Plánuje sa kompletná rekonštrukcia budovy

Kraj plánuje budovu polikliniky kompletne zrekonštruovať, v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na dodávateľa stavby. Predpokladaná hodnota zákazky je podľa vestníka verejného obstarávania 438,3 tis. eur bez DPH. Záujemcovia môžu predkladať ponuky do 29. marca.

V súčasnosti prevádzkuje ambulanciu v areáli bývalej Nemocnice s poliklinikou Šaľa spolu 38 lekárov z celkového počtu 83 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v meste. „Chceme dať budovu do takého stavu, aby prilákala všetkých lekárov, ktorí sú roztrúsení po meste, aby ich obyvatelia vedeli rýchlo nájsť na jednom mieste,“ podotkol Belica.

Ako ďalej dodal, ďalších vyše 100-tisíc eur plánuje kraj vynaložiť na opravu parkoviska, ktoré je tiež v dezolátnom stave. Prevádzkové a mzdové náklady na rok 2017 kraj vyčíslil na 165 350 eur.

Zachovaná zostane aj pohotovosť. Pred časom sa totiž objavili informácie, že s pohotovosťou v Šali ministerstvo zdravotníctva nepočíta. „Je pravda, že Šaľa a napríklad aj Zlaté Moravce neboli do tejto siete zahrnuté a ja som okamžite, ako som sa dozvedel túto informáciu, išiel za pánom ministrom, ktorý zrejme prehodnotil situáciu a vyhlásil, že každý okres – a Šaľa je okres – bude mať lekársku pohotovosť,“ povedal Belica.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať