Prečo je vitamín D v zime dôležitý? Tu sú zdroje, odkiaľ ho môžeme získať

Prečo je vitamín D v zime dôležitý? Tu sú zdroje, odkiaľ ho môžeme získať
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Jeseň a zima sú obdobiami, kedy sa skracujú dni a slnečné žiarenie ubúda. S ich príchodom sa mnohokrát objavuje zvýšený výskyt najmä respiračných ochorení a tiež COVIDU-19. Aj v súvislosti s touto chorobou sa často skloňuje vitamín D. Prečo je pre naše telo tak dôležitý práve počas zimných mesiacov a čo je vitamín D? Poďme si na túto prospešnú látku posvietiť.

Čo je vitamín D

Vitamín D je úplne iný ako väčšina ostatných vitamínov. V skutočnosti je to steroidný hormón vyrobený z cholesterolu. Vzniká vtedy, keď je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Z tohto dôvodu sa zväčša označuje ako „vitamín zo slnka“.

Slnečné žiarenie však len zriedka poskytuje dostatok vitamínu D a ešte menej počas zimných mesiacov. Preto je potrebné ho získavať z doplnkov alebo zo stravy. Napriek tomu iba niekoľko potravín obsahuje významné množstvo tohto zásadného vitamínu a nedostatok je veľmi častý.

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa rozpúšťa v tukoch a olejoch a môže byť v našom tele uložený po dlhú dobu. Existujú jeho dve podoby: Vitamín D3 (cholekalciferol). Nachádza sa v niektorých živočíšnych potravinách, ako sú tučné ryby a vaječné žĺtky. Vitamín D2 (ergokalciferol). Nachádza sa v niektorých rastlinách, hubách a kvasniciach. Prvá forma vitamínu je pritom dvakrát tak účinná pri zvyšovaní hladín vitamínu D v krvi ako D2.

Najlepšie zdroje vitamínu D3 z potravín

  • olej z tresčej pečene
  • losos
  • tuniak
  • hovädzia pečeň
  • vaječný žĺtok
  • sardinky

Napriek tomu, že tučné ryby ako tuniak, losos, makrela, pstruh a sardinky sú dobrým zdrojom vitamínu D3, museli by ste ich jesť takmer každý deň, aby ste sa vyhli riziku nedostatku tejto cennej látky. Jediným vynikajúcim potravinovým zdrojom vitamínu D je olej z rybej pečene – ako je napríklad olej z tresčej pečene -, ktorý obsahuje viac ako dvojnásobok denného príjmu už v jednej polievkovej lyžici (15 ml).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom