Pozitívny test na koronavírus: Ako postupovať a koľko trvá domáca karanténa?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom na koronavírus. Túto povinnosť na sociálnej sieti pripomenul rezort zdravotníctva.

Narastajúci počet prípadov

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti stručne uviedlo, ako postupovať pri pozitívnom teste v súčasnej situácii narastajúceho počtu nových prípadov naprieč Európou vrátane Slovenska.

Viac o téme: Koronavírus

Osoba po doručení pozitívneho výsledku má nastúpiť do domácej izolácie a informovať ľudí, s ktorými sa stretla dva dni pred odberom, ak nemala príznaky.

Pri príznakoch sa testujte

V prípade príznakov ochorenia COVID-19 je dôležité informovať úzke kontakty, s ktorými sa osoba stretla dva dni pred objavením prvých príznakov. Karanténa po úzkom kontakte nie je povinná, iba ak by o tom rozhodol ošetrujúci lekár.

Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom. Ak sa počas piateho dňa izolácie objavia príznaky, o ukončení izolácie rozhodne ošetrujúci lekár. Po ukončení izolácie je pozitívna osoba povinná nasledujúcich päť dní nosiť na verejnosti respirátor, výnimkou sú deti do šesť rokov.

Odborníci naďalej odporúčajú pri príznakoch sa otestovať, používať rúško či respirátor, zvýšiť opatrnosť pri cestovaní či dodržiavať odstup a vyhnúť sa objímaniu. Vhodné je dať sa zaočkovať proti COVID-19, chrániť najzraniteľnejších a nevyhnutné je nosiť respirátor u lekára, v nemocniciach, lekárňach a sociálnych zariadeniach. Samozrejmosťou by malo byť umývanie rúk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR