Pohotovostná služba bude v Bratislavskom kraji dostupná aj počas veľkonočných sviatkov. Kam zájsť v prípade nutnosti?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravil prehľad pohotovostí a zubno-lekárskej lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) pre deti a dospelých. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, k dispozícii budú v štandardnom režime.

Akútne a náhle zmeny zdravotného stavu, ktoré bezprostredne neohrozujú život pacienta, rieši ambulantná pohotovostná služba (APS). Funguje počas pracovných dní od 16:00 do 22:00 a cez víkendy a sviatky od 7:00 do 22:00.

Šesť zubných ambulancií

„V Bratislave APS pre dospelých poskytuje spoločnosť Novopharm v ambulancii, ktorá sa nachádza v Železničnej nemocnici s poliklinikou na Šancovej 110, ako aj spoločnosť Mexd Star v petržalskej Poliklinike na Strečnianskej 13,“ uviedla Forman.

Pre detských pacientov je k dispozícii Národný ústav detských chorôb na Kramároch, cez sviatky a víkendy od 7:00 do 22:00 a v pracovné dni od 16:00 do 22:00.

V okrese Malacky zabezpečujú APS v malackej Nemocnici na ulici Duklianskych hrdinov 34. Pre okres Pezinok je to komplexná zdravotná služba na Bratislavskej 85 v Pezinku.

„Ak by sa počas sviatočných dní objavili nepríjemnosti so zubami, k dispozícii bude zubno-lekárska pohotovostná služba,“ poznamenala Forman s tým, že v Bratislavskom regióne ju bude zabezpečovať šesť zubných ambulancií.

Jedna lekáreň pôjde non-stop

Ústavná pohotovostná služba je dostupná nepretržite v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Ružinov, UNB Kramáre, UNB sv. Cyrila a Metoda v Petržalke a v Nemocnici Malacky v Malackách.

Fungovať bude aj lekárenská pohotovosť v lekárňach. Rozpisy pohotovostných lekární vznikli na základe návrhu Slovenskej lekárnickej komory a dohody s BSK.

„Jedna pohotovostná lekáreň má nepretržitú prevádzku – Univerzitná lekáreň – a jedna pohotovostná lekáreň je priamo v ambulantnej pohotovosti pre deti v Národnom ústave detských chorôb na Kramároch. Otvorená je denne do 22:30,“ spresnila Forman.

Ako dodala, úlohou lekárenskej pohotovosti je vydať lieky pacientom ošetreným na ambulancii lekárskej pohotovostnej služby pre dospelých, deti a dorast, pričom pohotovostné ambulancie sú bežne otvorení v čase od 8:00 do 22:00.

Voľnopredaj zaťažuje pohotovosť

V pohotovostnej lekárni sa prednostne vydávajú lieky na recepty z pohotovostí, nejde teda o každodennú prevádzku lekárne.

„Najväčšiu záťaž na pohotovostné lekárne počas sviatkov často predstavujú ľudia, ktorí si prišli kúpiť voľnopredajné lieky, ako sú vitamíny, výživové doplnky či bežné lieky proti bolesti,“ poznamenala Forman s tým, že tie odporúčajú kúpiť si v predstihu alebo až po sviatkoch.

„Nebude tak dochádzať k zbytočnému preťažovaniu lekární prípadmi, ktoré nie sú akútne,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Forman
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj