Počet plánovaných operácií počas pandémie klesol približne o polovicu. Kedy sa nemocnice opäť otvoria pre všetkých?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Operácia
Počet operácií za posledný rok klesol podľa viacerých zdrojov o približne polovicu. Foto: ilustračná, Getty Images

So zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou sa v najbližších týždňoch na Slovensku očakáva návrat k bežnému životu takmer vo všetkých sférach. Jednou z kľúčových bude zdravotníctvo, ktoré počas pandémie prešlo veľkou skúškou.

Čo však pre nemocnice a zdravotnícky personál znamená návrat k normálu? Úbytok hospitalizovaných pacientov je určite vítaná zmena, avšak naštartovať by sa mala opäť ambulatná starostlivosť, ako aj operačná liečba.

Praktickí lekári aj špecialisti sú a budú dôležití pre pacientov s dlhým COVIDom. Operácie, ktorých počet za posledný rok klesol podľa viacerých zdrojov o približne polovicu, však majú vplyv na život tisícov Slovákov v dlhodobom horizonte.

Odvrátiteľné úmrtia

Slovensko už v minulosti malo oproti iným štátom Európskej únie (EÚ) vysoký počet takzvaných odvrátiteľných úmrtí. Ich podiel u nás v roku 2016 dosahoval 78 percent, pričom v jednotlivých európskych krajinách sa pohyboval medzi 60 až 81 percent.

Ako uvádza Eurostat, až 44 percent z celkového počtu úmrtí Slovákov mladších ako 75 rokov spadá do kategórie odvrátiteľných úmrtí. Nie sú to pritom len tie, ktorým sa dalo predísť, no do tejto štatistiky spadajú aj pacienti, ktorých mohla liečba zachrániť.

Za „predchádzateľné“ úmrtia môže často systém verejného zdravotníctva, najmä nedostatočná prevencia. Pri „zachrániteľných“ pacientoch hovoríme o diagnostikovaných a liečených prípadoch, kde zlyhala zdravotná starostlivosť.

A práve do tejto kategórie zrejme v súvislosti s pandémiou koronavírusu „spadne“ veľa pacientov, ktorí mali od marca minulého roka podstúpiť rôzne plánované operačné zázraky, no nemohli. O tom, že nepôjde o malý počet, hovoria aj údaje zdravotných poisťovní.

Takmer o polovicu menej

Počet operovaných poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa v jednotlivých mesiacoch roku 2020 (od marca) v porovnaní s rokom 2019 a s výnimkou leta (júl, august) priemerne znížil o 46 percent.

Hovorca poisťovne Matej Neumann pre portál vZdravotníctve.sk uviedol, že celkovo klesol počet operácií od marca 2020, kedy vypukla epidémia ochorenia COVID-19 na Slovensku, do decembra 2020 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 27 098.

Najväčší pokles operácii nastal v apríli. V roku 2019 sa v tomto mesiaci uskutočnilo 7 740 operácií pacientov poistených vo VšZP, v roku 2020 to v tom istom mesiaci bolo len 1 433, čo je pokles až o 81 percent.

Počas letných mesiacov sa uvoľnili epidemiologické opatrenia, čo malo zase za následok, že v júli a auguste 2020 sa operovalo viac ako v tých istých mesiacoch v roku 2019. Dobiehali sa totiž aj operácie z predchádzajúcich jarných mesiacov.

Ak však započítame aj tieto dva „plusové“ mesiace do celkovej štatistiky, stále sa počet operácií za 10 „koronavírusových“ mesiacov roku 2020 znížil oproti roku 2019 v priemere o 39 percent. Ide pritom iba o plánované, teda neakútne operácie.

Neuskutočnené operácie

Zdravotná poisťovňa Dôvera porovnala aj počet plánovaných, a teda lekármi nahlásených operácií s tým, koľko sa ich naozaj v danom mesiaci zrealizovalo. Za marec a apríl 2020 badať značný pokles.

V marci 2020 bol počet plánovaných operácií poistencov poisťovne Dôvera 5 293, no uskutočnilo sa ich iba 3 113, čo predstavuje 59 percent. V apríli sa z 2 046 plánovaných operačných zákrokov udialo len 997, teda 49 percent.

V ostatných mesiacoch nie je badať veľký rozdiel v počte plánovaných a uskutočnených operácií, lekári už nahlasovali len operácie, ktoré boli nevyhnutné. Ich počet v porovnaní s rokom 2019 však klesol rovnako, ako vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Ako portál vZdravotníctve.sk informoval hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky, od začiatku roka 2019 sa najmenej operácií naplánovalo v januári 2021, a to 1 875. Pre porovnanie, v januári roku 2020 to bolo 6 999 a v roku 2019 veľmi podobne, t.j. 6 874.

Zmena zdravotného stavu

Tento trend potvrdila aj Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB): „Ak porovnáme obdobie marec a apríl 2019 s mesiacmi marec a apríl 2020, z dôvodu pandémie nám klesol počet operačných výkonov o 51 percent.“

Vysvetlila tiež, že u pacientov, ktorých zdravotný stav bol vážny, respektíve akútny, boli operačné výkony realizované aj napriek epidemiologickým opatreniam, vrátane onkologických pacientov či pôrodov.

Časť operácií, ktoré boli naplánované, sa zrealizovala aj z toho dôvodu, že zdravotný stav pacienta, ktorý čakal na plánovanú operáciu, sa zmenil. Musela mu byť tým pádom poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, inak mohlo prísť k vážnemu ohrozeniu jeho zdravia.

„Zrušenie operačných výkonov sa týka len takých výkonov, ktoré neohrozujú zdravie pacienta ani jeho zdravotný stav nezhoršujú,“ doplnila Kliská pre portál vZdravotníctve.sk.

Nariadenie „zhora“

Poskytovať pacientom len neodkladnú zdravotnú starostlivosť v čase, keď bola situácia na Slovensku veľmi vážna, fakultným, univerzitným a všeobecným okresným nemocniciam v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie nariadilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Cieľom bolo vyhradiť kapacity pre ľudí, ktorí bojujú o život a poskytnúť im potrebnú pomoc,“ uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva s tým, že plánované zákroky sa presunuli na nový termín.

Štandardná liečba pokračovala u onkologických alebo tých pacientov, ktorým sa v nemocniciach poskytovala dialyzačná či biologická liečba. Dôležitou otázkou však je, kedy sa nemocnice a operačné sály opäť otvoria pre všetkých.

„Odborníci na ministerstve zdravotníctva vo štvrtok online rokovali so zástupcami nemocníc a zhodli sa na postupnom opatrnom uvoľnení pravidiel s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu a kapacity, ktoré by mali byť v prípade potreby k dispozícii pre potrebu akútnej zdravotnej starostlivosti,“ informovala portál vZdravotníctve.sk Eliášová.

Aké budú konkrétne kroky ministerstva v tomto smere však hovorkyňa rezortu nešpecifikovala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva KliskáMatej NeumannMatej ŠtepianskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica BratislavaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa