Platy lekárov sa od januára zvyšujú, niektorí si prilepšia o stovky eur

Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Od začiatku tohto roka sa zvyšujú platy lekárov. Ich základná mzda je totiž zo zákona naviazaná na priemernú hrubú mzdu na Slovensku.

Plat neatestovaného lekára bez praxe dosahuje 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Kým do konca minulého roka išlo o 1 816,50 eura, od začiatku tohto roka stúpne na 1 956 eur.

Mzda aj cez štyritisíc eur

Plat atestovaného lekára bez praxe predstavuje 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov. Vlani tomu zodpovedala základná mzda v sume 3 027,50 eura, v tomto roku sa zvýši na 3 260 eur.

Neatestovaný lekár s 30-ročnou praxou mal do konca minulého roka základnú mzdu 2 361,45 eura, od začiatku tohto roka musí mesačne zarábať v hrubom aspoň 2 542,80 eura.

Ak ide o atestovaného lekára s 30-ročnou praxou, jeho základná mesačná mzda vlani dosahovala 3 935,75 eura. Od začiatku tohto roka musí jeho základná hrubá mzda dosahovať minimálne 4 238 eur.

Plat neatestovaného lekára bez praxe od začiatku minulého roka stúpol z pôvodného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získava neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy.

Požiadavka odborárov

Plat atestovaného lekára bez praxe išiel od začiatku vlaňajška nahor z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe má atestovaný lekár nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov.

Zvýšenie platových koeficientov bolo jednou z požiadaviek Lekárskeho odborového združenia, na čom sa odborári pod hrozbou hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach dohodli koncom roka 2022 s vtedajšou vládou Eduarda Hegera.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom