Platíme špekulantom a priekupníkom pohľadávok, hodnotí expert oddlžovanie nemocníc a spomenul aj medializovanú kauzu

Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada rezort zdravotníctva zverejniť zoznam subjektov, ktoré doteraz oddlžilo a zároveň aj tých, ktoré plánuje oddlžiť z ostávajúcej sumy 258 miliónov eur. Medializovaná kauza špecializovaného nemocničného zariadenia s desiatimi hospitalizáciami ročne je podľa mimoparlamentnej strany príkladom pokračovania nesystémového oddlžovania a nehospodárneho vynakladania peňazí daňových poplatníkov. KDH na to upozorňuje v tlačovej správe.

Zverejnenie stratégie

„Financie, ktoré by sa inak mohli použiť na zdravotnú starostlivosť, platíme špekulantom, priekupníkom pohľadávok alebo firmám bez kontroly oprávnenosti ich nákladov. Za každých 100 eur nezaplatených načas musíme vrátiť po niekoľkých rokoch 150 eur,“ uviedol expert KDH pre zdravotníctvo Peter Stachura. KDH preto žiada zverejniť stratégiu, ako chce ministerstvo zdravotníctva zamedziť ďalšiemu zadlžovaniu zdravotníckych zariadení.

Kresťanskí demokrati upozorňujú na to, že náklady na zdravotnú starostlivosť neustále rastú. Rozpočet zdravotníctva presiahol 7,6 miliardy eur.

„Napriek tomu sa predovšetkým štátne zdravotnícke zariadenia nedarí stabilizovať. Dlhy štátnych nemocníc naďalej rastú a dá sa predpokladať, že bude potrebné ďalšie kolo oddlžovania,“ tvrdí Stachura.

Zaťaženie rozpočtu

Podľa neho si nemôžeme dovoliť nechať narastať ďalšie dlhy a tie po rokoch zaplatiť s vysokými úrokmi. „Neúmerne to zaťažuje rozpočet a ohrozuje udržateľnosť financovania zdravotníctva,“ uviedol.

KDH ako príklad uvádza spoločnosť BFF, ktorá sa špecializuje na odkupovanie pohľadávok po lehote splatnosti. Len táto firma má voči zdravotníckym zariadeniam pohľadávky v hodnote istiny 147 miliónov eur. Za obsluhu dlhu žiada ďalších 80 miliónov eur.

„Okrem firiem skupujúcich pohľadávky zarábajú na oddlžení aj špekulanti a spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na štátne oddlženie bez kontroly oprávnenosti nákladov,“ dodáva Stachura.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Starucha
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR