Pacientov s cukrovkou 1. typu na Slovensku ubúda, príznaky sa objavia náhle a rýchlo sa zhoršujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka
Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej viditeľné, tento typ mnohokrát prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek príznakov . Foto: ilustračné, Thinkstock

Pri pozorovaní dlhodobého vývoja v rokoch 2009 až 2020 počet chorých na diabetes mellitus 1. typu, ak berieme do úvahy celkový počet chorých na 100-tisíc obyvateľov, vykazuje mierne klesajúci trend. Situácia sa stabilizovala medzi rokmi 2016 až 2019, v porovnaní s rokom 2009 klesla miera tohto typu ochorenia o takmer osem percent. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v tlačovej správe.

Tento typ cukrovky možno často vidieť u detí a dospievajúcich, menej u starších ľudí. Ak má človek diabetes typu 1, musí užívať doplnkový inzulín po celý život.

Cukrovka tohto typu sa začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nedokáže tomu zabrániť ani úprava stravy a ani pohyb, v mnohých prípadoch je dedičná. V roku 2020 diabetologické ambulancie evidovali viac ako 26-tisíc dispenzarizovaných pacientov s diabetes mellitus 1. typu, z čoho 13 278 bolo mužov a 12 893 žien.

Najviac pacientov sa lieči na druhý typ

NCZI celkovo v minulom roku evidovalo 352 130 pacientov, ktorí spadajú do starostlivosti diabetologických ambulancií a boli liečení na niektorý typ diabetes mellitus. U pacientov však v najvyššej miere prevládal diabetes mellitus 2. typu, a to vo viac ako 91 percentách prípadov.

Diabetes mellitus 1. typu bol diagnostikovaný u viac ako sedem percent pacientov, iné typy diabetes mellitus u menej ako percenta pacientov a gestačný diabetes mellitus u 0,6 percent žien.

Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej viditeľné, tento typ mnohokrát prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek príznakov a prejaví sa až následnými komplikáciami. Vyskytuje sa prevažne u dospelých a detí trpiacich nadváhou, či obezitou. Pri tomto type cukrovky je potrebné znížiť telesnú hmotnosť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu.

Na diabetes mellitus 2. typu sa v roku 2020 liečilo 320 688 osôb. Aj napriek medziročnému poklesu dispenzarizovaných pacientov s týmto typom cukrovky je ale dlhodobý trend stúpajúci. Oproti roku 2009 miera tohto typu ochorenia vzrástla o viac ako päť percent na 100-tisíc obyvateľov.

Prevažujú ženské pacientky

„Pokles počtu dispenzarizovaných pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19,” uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Najčastejšie sa vlani vyskytoval u seniorov vo veku od 75 do 79 rokov. Pri tomto type cukrovky prevažujú ženské pacientky, ktorých bolo v roku 2020 viac ako 168-tisíc, pričom mužov bolo takmer 152,5-tisíc.

V roku 2020 bolo na diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaných 18 520 osôb, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o viac ako dvetisíc menej. Najvyššia miera incidencie bola pozorovaná u pacientov nad 45 rokov, predstavovali viac ako 86 percent všetkých novodiagnostikovaných pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta Sivá
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií