Od januára 2021 je takmer 1 300 liekov bez doplatku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zbytočné užívanie antibiotík môže uškodiť. Pri chrípke či väčšine infekcií dýchacieho traktu navyše nepomáhajú.
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Bez doplatku je od januára 1 281 liekov. Odborníci na rezorte zdravotníctva sa postavili ku kategorizácii platnej od nového roka s prihliadnutím na to, aby pacient pri každej diagnóze mal variant bez doplatku alebo so sociálne únosným poplatkom.

V zozname kategorizovaných liekov je od januára 4 327 liekov, v porovnaní s rokom 2020 pribudlo v zozname 262 nových liekov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Jasné kritériá

Rezort chce podľa jeho hovorkyne priniesť jasné, jednotné, časovo limitované a transparentné kritériá na schválenie liečby na výnimku. Má sa tiež zjednodušiť proces schvaľovania terapeutického použitia neregistrovaného lieku alebo registrovaného lieku v neregistrovanej indikácii.

V oblasti liekovej politiky pracuje ministerstvo na novom nastavení systému posudzovania nákladovej efektívnosti liekov, plánuje zabezpečiť pohľad pacientov v poradných orgánoch ministerstva, teda kategorizačnej komisii a rade.

„Pripravuje sa zavedenie povinnosti posudzovania nákladovej efektívnosti všetkých liekov, nový systém uzatvárania zmlúv o podmienkach úhrady liekov na úrovni ministerstva a zjednodušenie podmienok pre rozšírenie indikačných obmedzení lieku,“ informovala Eliášová.

Zmena vyhlášky

Chystá sa tiež zmena vyhlášky o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktoré môže obstarať zdravotná poisťovňa.

Dôvodom je zmena systému centrálne nakupovaných liekov v súlade s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa kabinet zaviazal rozšíriť centrálne nákupy najpoužívanejších a vysoko nákladových liekov, pomôcok a zdravotníckych materiálov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR