Nová pomôcka v každodennom boji diabetikov. Pichanie do prsta by mohol nahradiť "odtlačok"

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka, diabetes
Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných asi 370-tisíc pacientov s cukrovkou a podľa odhadov ňou trpí ďalších 100 až 150-tisíc ľudí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mnoho ľudí s cukrovkou musí každý deň absolvovať viacero bolestivých vpichov do brušiek prstov, aby si mohli zmerať hladinu glukózy v krvi. Nové zariadenie vyvinuté vedcami by malo tento proces výrazne zjednodušiť a spríjemniť.

Prístroj totiž dokáže zmerať glukózu v pote, ľahko dotykom prsta. Personalizovaný algoritmus následne poskytne presný odhad hladín glukózy v krvi. Na Slovensku žije 355-tisíc diabetikov, ktorým toto zariadenie môže pomôcť.

Samokontrola glukózy v krvi je dôležitou súčasťou liečby cukrovky, no „bolesť“ a nepríjemný pocit spôsobené odberom krvi z prstu môžu ľuďom, hlavne deťom, brániť v tak častom testovaní, aké by mali ideálne podstupovať.

Glukóza v pote

Vedci už v minulosti vyvinuli spôsoby, ako merať glukózu v pote. Keďže však hladiny cukru v pote sú oveľa nižšie ako v krvi a môžu sa líšiť v závislosti od intenzity potenia a vlastností pokožky, tento spôsob sa nepovažuje za presný.

Joseph Wang a jeho kolegovia sa preto zamerali na nájdenie spoľahlivejšieho odhadu hladiny cukru v krvi z potu. Chceli navrhnúť systém, ktorý by dokázal nielen „zberať“ pot z prsta a merať glukózu, ale aj korigovať individuálnu variabilitu.

Vyrobili preto dotykový senzor s polyvinylalkoholovým hydrogélom na povrchu, ktorý bol sieťotlačou aplikovaný na pružný plastový pás. Keď dobrovoľník položí konček prsta na povrch senzora na minútu, hydrogél absorbuje malé množstvo potu.

Štandardný test

Vo vnútri senzora následne glukóza v pote prejde enzymatickou reakciou, ktorej výsledkom je slabý elektrický prúd, ktorý toto citlivé zariadenie detekuje, ako uvádza odborný portál Medical News.

Vedci zároveň merali hladinu cukru v krvi dobrovoľníkov pomocou štandardného testu vpichom do prsta a vyvinuli personalizovaný algoritmus, ktorý dokáže „preložiť“ informáciu o hladine glukózy v pote každého človeka tak, aby bola jasná hladina glukózy v krvi.

V testoch bol algoritmus pri prepise hladín glukózy v krvi pred jedlom a po jedle presný o viac ako 95 percent. Na kalibráciu zariadenia by pritom človek s cukrovkou potreboval vpich do prsta iba raz alebo dvakrát mesačne.

Autorov nového zariadenia čakajú v najbližšom období rozsiahle štúdie, ktoré majú výsledky výskumného tímu potvrdiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joseph Wang