Niektorí lekári v Šali odmietajú slúžiť na pohotovosti

Doctor in hospital background with copy space
Foto: Gettyimages.com
Protestujú proti rozpisu služieb ambulantnej pohotovostnej služby

Niektorí lekári Polikliniky Nitrianskeho samosprávneho kraja Šaľa odmietajú slúžiť na pohotovosti.

Spísali podnet, ktorým protestujú proti rozpisu služieb ambulantnej pohotovostnej služby (APS) v Šali na február.

Ocitli sa v ňom totiž aj tí lekári, ktorí nemajú s poliklinikou podpísané zmluvy o poskytovaní APS. Tí tvrdia, že kraj rozpisom porušil zákon.

Podnet poslali ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, lekárovi Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomírovi Ševčíkovi, prezidentovi Slovenskej lekárskej komory Marianovi Kollárovi, členom výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo a médiám.

Župa to považuje za porušenie zákona

Župa je presvedčená, že rozpis je v súlade so zákonom. „Nitriansky samosprávny kraj zverejnil rozpis služieb v súlade s platnou legislatívou. Nenastúpenie do služieb poskytovateľom zdravotnej starostlivosti považuje za porušenie zákona č. 578/2004 Z.z.,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.

Župa sa opiera o vyjadrenie ministerstva zdravotníctva. „Podľa tohto vyjadrenia v zmysle platnej legislatívy samosprávny kraj zaradí do rozpisu zabezpečenia poskytovania pevnej APS všetkých poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti v spádovom území, v ktorom sa nachádza pevný bod.

To znamená, že kraj nezaraďuje do rozpisu len poskytovateľov, ktorí prejavili záujem na základe dobrovoľnosti,“ zdôvodnila hovorkyňa.

Prevádzkovateľ dvoch ambulancií bez zmluvy

V rozpise služieb na február je uvedená aj spoločnosť SIZK, s.r.o., ktorá prevádzkuje v Šali dve ambulancie – všeobecného lekárstva a vnútorného lekárstva.

Spoločnosť nemá od 1. júla 2018 s poliklinikou podpísanú zmluvu o poskytovaní APS.

„Uvedenie spoločnosti SIZK, s.r.o. v nezákonnom rozpise APS pre nás nie je záväzné a akceptovateľné,“ píše sa v podnete, pod ktorým je podpísaný splnomocnený zástupca SIZK, s.r.o. Igor Klačko.

Ako ďalej dodal, SIZK, s.r.o. poskytuje zdravotnú starostlivosť „výhradne na základe licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe a podľa platného zákona sa povinnosť vykonávať APS nevzťahuje na našu spoločnosť.“

Hrozí nezabezpečenie pohotovosti

Ak kraj nerozpíše na služby niekoho iného, výsledkom bude viacdňové nezabezpečenie poskytovania pohotovosti v Šali, píše sa v podnete.

Klačko ďalej tvrdí, že kraj prostredníctvom vedúcej kancelárie riaditeľa úradu kraja a vedúcej odboru zdravotníctva vytvára „nátlak známy z totalitného režimu“ a žiada Belicu o stretnutie.

Župa označila jeho vyjadrenia za nepravdivé. Argumentuje, že Klačko dostal dostatočný priestor, keď v októbri 2018 verejne vystúpil na krajskom zastupiteľstve.

Župa zároveň 16. januára zorganizovala pracovné stretnutie všetkých lekárov pre dospelých aj pre deti a dorast s cieľom „vysvetliť si stanoviská a dohodnúť sa na spolupráci,“ poukázala Prekopová.

Väčšina sa dohodla

Od júla 2018 sa zmenil zákon a pohotovosť funguje na Slovensku po novom. APS je zabezpečená od 16:00 do 22:00 v pracovné dni a od 7:00 do 22:00 v dňoch pracovného pokoja.

S poliklinikou v Šali podpísalo zmluvy o poskytovaní APS 13 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti z celkového počtu 16.

V prípade pohotovosti pre deti a dorast má zmluvy osem z desiatich lekárov. „Z toho vyplýva, že väčšina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa s vedením polikliniky ako organizátorom APS dohodla na zmluvných podmienkach,“ podčiarkla Prekopová.

Zdôraznila, že kraj vyvíja maximálne úsilie, aby bola pohotovosť v Šali zachovaná, a to najmä preto, že v meste nie je nemocnica.

Ako ďalej dodala, na fungovaní pohotovosti v Šali sa podieľa aj finančne, kraj zabezpečil rekonštrukciu priestorov pre lekárov aj pacientov a tiež materiálno-technické vybavenie.

Problémy aj v minulosti

Na jeseň minulého roka riešila nitrianska župa v súvislosti s pohotovosťou v Šali aj sťažnosti iných lekárov v Šali, a to tých, ktorí dobrovoľne podpísali zmluvy o poskytovaní APS.

Nepáčilo sa im totiž, že majú ťahať služby aj za svojich kolegov, ktorí na pohotovosti slúžiť odmietli.

V tom čase krajský lekár rozpisoval do služieb len dobrovoľníkov. Potom kraj požiadal o vyjadrenie ministerstvo zdravotníctva, ktoré skonštatovalo, že do rozpisu treba zaradiť všetkých lekárov zo spádového územia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie APS Ambulantná pohotovostná služba