Nezhubné zväčšenie prostaty sa dá liečiť aj parou, šetrnú metódu použili v nemocnici Brno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
prostata
Foto: Thinkstock

Odborníci vo Fakultnej nemocnici (FN) Brno ako prví v Českej republike liečia nezhubné zväčšenie prostaty prostredníctvom novej technológie, ktorá využíva teplú paru. Prednosta Urologickej kliniky FN Brno a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity (LF MU) Dalibor Pacík, ktorý na vývoji technológie REZUM spolupracoval, už so svojím tímom v uplynulých dňoch vykonal prvé zákroky u šiestich pacientov.

Bez zjazvenia

Technológia REZUM je vhodná na liečbu nezhubného zväčšenia prostaty o veľkosti 30 – 80 mililitrov u mužov nad 50 rokov. Funguje na princípe takzvaného konvektívneho vedenia tepelnej energie pri aplikácii vodnej pary do živého tkaniva, čím sa líši od ostatných metód liečby.

Pri konvektívnom vedení, ktoré nasleduje po aplikácii sterilnej vodnej pary do tkaniva, sa energia v danom priestore šíri rovnomerne a uvoľňuje sa bez rizika poškodenia okolitého tkaniva, napríklad bez karbonizácie alebo zjazvenia.

Pri liečbe laserom, termoterapiou či rádiofrekvenčnou abláciou, ktoré využívajú princíp konduktívneho vedenia tepelnej energie, naopak toto nežiaduce poškodenie okolitého tkaniva hrozí.

Po použití novej technológie vznikne na orgáne lézia, ktorú organizmus sám prirodzenými reparačnými mechanizmami samovoľne odbúra v priebehu troch mesiacov.

Netreba hospitalizáciu

Nová šetrná metóda liečby prostaty si na rozdiel od konvenčnej endoskopickej operácie, laserovej operácie či rádiofrekvenčnej ablácie nevyžaduje hospitalizáciu. Výkon je krátky – trvá len niekoľko minút – a pacient ho podstupuje v lokálnej anestéze.

„Para je aplikovaná ihlou prostredníctvom špeciálneho endoskopického zariadenia zavedeného do močovej trubice v jej prostatickej časti. Výkon je vykonávaný v miestnej anestézii a je v zásade koncipovaný ako ambulantný,“ vysvetlil Dalibor Pacík, ktorý vývoj REZUM sledoval od roku 2012. Rekonvalescencia po zákroku s novou technológiou je rýchlejšia ako u bežných metód.

Technológiu už používajú lekári v Spojených štátoch amerických aj v niektorých európskych štátoch, ako sú napríklad Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Švédsko. Zákrok zatiaľ nehradia zdravotné poisťovne a jeho cena sa zhoduje s cenou v ostatných európskych krajinách. Pacienti si zaň zaplatia 35-tisíc českých korún (v prepočte približne 1 370 eur).

Informácie agentúre SITA poskytol hovorca Fakultnej nemocnice Brno Pavel Žára.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dalibor Pacík