Nemocnica Bory je oficiálne otvorená, v najbližších dňoch privíta prvých pacientov (foto)

ZDRAVOTNÍCTVO: Oficiálne otvorenie Nemocnice Bory
Priečelie novovybudovanej Nemocnice Bory - Penta Hospitals v Bratislave. Bratislava, 30. marec 2023. Foto: SITA/Martin Medňanský

Vo štvrtok 30. marca sa oficiálne otvorila nová koncová Nemocnica Bory. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva v hodnote 250 miliónov eur má priniesť novú úroveň kvality a vyššiu dostupnosť liečby. Nemocnica bude svoje jednotlivé časti uvádzať do prevádzky postupne.

Zdravotnú starostlivosť bude nemocnica pacientom poskytovať cez verejné zdravotné poistenie. Pacientovi tak bude na ošetrenie stačiť jeho preukaz poistenca.

V súčasnosti má uzavreté zmluvy na prvú etapu medicínskych programov so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami. V tlačovej správe to uviedol hovorca ProCare a Svet zdravia Stanislav Čačko.

Očakáva prvých pacientov

Do nemocnice, ktorá patrí pod Penta Hospitals, sa počas jedného roka predregistrovalo 100-tisíc pacientov. Súčasťou Nemocnice Bory, ktorá v najbližších dňoch privíta prvých pacientov, je štrnásť operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov či sál, robotická centrálna nemocničná lekáreň, zdravotná starostlivosť organizovaná v multidisciplinárnych programoch, inovatívne procesy rádiodiagnostické vybavenie, či jednolôžkový štandard pre pacienta či liečivé prostredie.

Od 3. apríla budú pre pacientov dostupné prvé špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie. Nasledovať bude jednodňová zdravotná starostlivosť.

V máji sa spustí operačný program s hospitalizáciami v lôžkovej časti nemocnice, začiatkom júna bude otvorená pôrodnica s neonatológiou. Na jeseň plánuje Nemocnica Bory spustiť aj urgentný príjem a pracovisko dialýzy.

Viac ako 50 špecializácií

Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých má ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci vlastnej siete, alebo aj v rámci celého Slovenska.

To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia či robotická chirurgia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica BoryPenta Hospitals InternationalProCareSvet zdravia