Názory nemocníc a ministerstva na LSPP sa zblížili

Marián Petko
Foto: SITA / Marek Mrviš

Ale ešte stále nie sú rovnaké. Neporozumeli si v otázke odmeňovania LSPP.

Zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) diskutovali v utorok s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom o projekte novej pohotovosti.

Ako informoval novinárov prezident ANS Marian Petko, názory asociácie a ministerstva sa zblížili, aj keď v niektorých oblastiach ešte nie sú rovnaké. ANS a MZ sa zhodujú v otázke redukcie počtu pevných miest, kde bude Lekárska služba prvej pomoci (LSPP). „Čo považujeme za rozumné riešenie,“ konštatoval Petko.

Prezident poukázal na aktuálnu situáciu, kedy v niektorých mestách sú dve LSPP a inde žiadna. „Názor, kde sme sa zhodli, je, aby sa presne určili presné ordinačné hodiny všeobecných lekárov,“ doplnil Petko.

Ak sa nedohodnú lekári, zasiahne samosprávny lekár

Obe strany sa zhodujú aj v tom, že ak organizátor zabezpečujúci LSPP nebude schopný si dohodnúť slúžiacich lekárov, zasiahne lekár samosprávneho kraja a spraví rozpis služieb.

„Náš návrh je, aby takýto rozpis bol do 24:00, tam ten názor zatiaľ nie je zhodný s ministerstvom zdravotníctva,“ uviedol prezident ANS.

Rozdielny názor majú obe strany aj v otázke financovania LSPP.“ My trváme na tom, že lekári, ktorí slúžia na ústavnej pohotovostnej službe v nemocniciach, v žiadnom prípade nemôžu mať nižšiu mzdu ako na LSPP,“ dodal Petko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska