Narodilo sa vám bábätko? Automaticky sa stáva poistencom zdravotnej poisťovne svojej matky

Novorodenec, bábätko, dieťa, dievčatko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bábätko s trvalým pobytom na území Slovenska sa po narodení automaticky stáva poistencom tej zdravotnej poisťovne, v ktorej je alebo v čase jeho narodenia bola poistená matka. Legislatívnu zmenu platnú od augusta pripomenula Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v tlačovej správe.

Ivana Štefúnová zo VšZP upozornila, že zmena platí aj pre bábätká narodené v inom členskom štáte EÚ. Tiež sa stáva poistencom zdravotnej poisťovne svojej matky. Pokiaľ matka v čase narodenia bábätka nie je poistená na Slovensku a na dieťa sa vzťahujú slovenské právne predpisy, poistené bude v zdravotnej poisťovni s najväčším počtom poistencov.

Matky už nemusia podávať prihlášku za novorodenca, zdravotná poisťovňa ho poistí automaticky aj bez podania prihlášky. Informáciu o jeho narodení dostane z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. VšZP spresňuje, že preukaz poistenca pre bábätko zašle poštou na adresu trvalého alebo prechodného pobytu na území Slovenska, prípadne na korešpondenčnú adresu na území SR, ak ju poistenec oznámil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivana Štefúnová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa