Mimovládka Svetielko nádeje vyzbierala peniaze na auto nádeje, poslúži detským onkologickým pacientom

NÚDCH, detská onkológia
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Občianske združenie Svetielko nádeje, ktorého cieľom je skvalitňovať život deťom s onkologickými a inými závažnými ochoreniami, získalo vďaka úspešnej crowdfundingovej kampani 70-tisíc eur na kúpu a prevádzku auta nádeje.

Ako informovala Katarína Michalčíková zo Svetielka nádeje, vďaka novému autu tak bude môcť združenie rozšíriť svoju prepravnú službu pre detských pacientov, ktorú ponúka už od roku 2008.

Symbolické darčeky pre darcov

„Vyzbierané finančné prostriedky umožnia občianskemu združeniu nielen kúpu nového vozidla, ktoré spĺňa potrebné bezpečnostné a zdravotné štandardy, ale budú využité aj na zabezpečenie pohonných hmôt do prepravnej služby na jeden rok a na pokrytie servisných nákladov,“ objasnila Michalčíková s tým, že zbierka „Auto nádeje“ prebiehala od októbra do novembra tohto roku cez portál StartLab a trvala 45 dní.

Do Vianoc združenie odošle darcom symbolické darčeky. Pre najväčších podporovateľov pripravuje občianske združenie slávnostné stretnutie pri príležitosti preberania nového automobilu, ktoré sa uskutoční v januári 2024.

Detskí pacienti s onkologickým ochorením musia počas liečby pravidelne cestovať medzi ich domovom a nemocnicou v Banskej Bystrici, pri ktorej pôsobí Svetielko nádeje, a ktorá je jednou z troch nemocníc s pediatrickou onkologickou klinikou na Slovensku.

Prepravili už desiatky rodín

Prepravná služba vznikla v snahe pomôcť deťom a ich rodinám v prípade, že nemajú možnosť zabezpečiť si individuálnu prepravu počas liečby onkologického ochorenia.

„Prepravná služba minimalizuje riziko zdravotných komplikácií u detských pacientov s rakovinou, ktoré hrozia pri cestovaní zbernými sanitkami alebo hromadnou dopravou kvôli zníženej imunite detí počas liečby. O význame tejto služby svedčí skutočnosť, že počas roka 2022 Svetielko nádeje najazdilo takmer 150-tisíc kilometrov, aby prepravilo 62 rodín a absolvovalo 10 prepráv do zahraničia,“ popísala význam služby Michalčíková.

Svetielko nádeje je občianske združenie zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín.

Jeho víziou je, aby bola všetkým deťom a rodinám na Slovensku poskytnutá všetka a tá najlepšia pomoc a podpora, ktorú potrebujú pri zvládaní závažného najmä onkologického ochorenia dieťaťa.

Zameriava sa aj na potrebnú prevenciu a včasnú diagnostiku závažných ochorení detí a mladistvých na najvyššej medicínskej úrovni.

Svetielko nádeje sa usiluje napĺňať túto víziu najmä v súčinnosti s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou a špeciálne s jej detským onkologickým oddelením.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Michalčíková
Firmy a inštitúcie Svetielko nádeje