Medziročný nárast pre ambulantný sektor je absurdný, tvrdí Asociácia súkromných lekárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Neurologická ambulancia Nemocnica Levice
Foto: ilustračné, AGEL SK
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) považuje medziročný nárast pre ambulantný sektor na rok 2024 za absurdný. Reaguje tak na výroky, že do zdravotníctva pôjde o miliardu eur viac než v roku 2023. Informovala o tom ASL.

Od včera v pripomienkovom konaní prerozdeľovacia vyhláška, v ktorej rezort zdravotníctva stanovuje percento pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti pre zdravotné poisťovne a minimálnu sumu pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti. Zavedením minimálnej sumy sa podľa rezortu zlepší možnosť smerovať zdroje verejného zdravotného poistenia do oblastí, ktoré sú prioritou zdravotnej politiky štátu.

Problémy so získavaním personálu

Navrhovaný rast v ambulantnom sektore neprekračuje 6 % pre poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti (VAS) ani pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť (ŠAS). Podľa asociácie je preto neakceptovateľný, rovnako ako plánovaný nárast v segmente Spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVLZ).

„Ak máme medziročný rast inflácie 10,5 %, navrhovaný nárast znamená pokles reálne disponibilných zdrojov na prevádzku zdravotníckych zariadení a krytie ich nákladov,” uviedla asociácia. V praxi to znamená, že je problém získať personál, pretože štát nevie v mzdových podmienkach konkurovať ústavným zariadeniam, ktoré majú rast miezd garantovaný, krytý rozpočtom a nie sú zaťažené odvodmi.

Trikrát vyšší nárast zdrojov

Pre porovnanie v ústavnej starostlivosti je deklarovaný trikrát vyšší nárast zdrojov ako v ambulantnom sektore a podľa dôvodovej správy ďalšie zdroje smerujú do oddĺženia nemocníc.

Paradoxom podľa lekárov je, že dodatočné zdroje do segmentu ambulantnej zdravotnej starostlivosti, určené pre podfinancované špecializácie ambulantnej starostlivosti s cieľom zvýšenia dostupnosti starostlivosti a skrátenia čakacích dôb, je podmienený úsporami, ktoré majú byť vo výške 99 miliónov eur. Asociácia súkromných lekárov tvrdí, že pokiaľ sa situácia nezmení, budú nútení informovať verejnosť, že pri takomto nastavení financovania budú musieť počítať s ďalším znížením dostupnosti zdravotnej starostlivosti a poplatkami.

Asociácia žiada okamžité otvorenie rokovaní a garancie nárastu zdrojov do ambulantného sektora porovnateľného s nárastom v ústavnej zdravotnej starostlivosti najneskôr od 1. júla 2024.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSVaLZ Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky