Medzi ľuďmi pretrváva nebezpečný mýtus o odstraňovaní znamienok, varuje kožná lekárka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kožné znamienko
Foto: Gettyimages.com

Deň narcisov musela tento rok Liga proti rakovine odložiť na jeseň. Onkologické ochorenia sa však objavujú aj v čase pandémií a prevencia by sa nemala týkať len nákazy koronavírusom.

V prípade kožných nádorových ochorení je základným opatrením pravidelné a dôsledné samovyšetrenie. Koža je jediným orgánom, ktorý je voľne prístupný ľudskému oku a preto je ľahko vyšetriteľný,“ hovorí dermatologička Jana Molčanová z Vranova nad Topľou.

Niektoré kožné zmeny súvisia s vekom

V prípade kožných zmien by sme mali spozornieť. Našťastie, nie všetky sú rizikové. Väčšina útvarov na koži je benígneho, čiže nezhubného charakteru. Najmä vo vyššom veku pozorujeme tvorbu pigmentových škvŕn, hemangiómov, polypov a verukóznych ložísk – bradavíc,“ približuje lekárka.

Každý nový útvar, ktorý púta pozornosť, odporúča konzultovať s odborníkom, ktorý léziu vyšetrí dermatoskopom. Po odstránení útvaru nasleduje histologické vyšetrenie, ktoré odhalí povahu kožnej zmeny.

Odstránenie znamienka nespúšťa rakovinu

V populácii, žiaľ, stále pretrváva názor, že odstránením znamienka si môže pacient privodiť rakovinu. Ide o veľmi nebezpečný mýtus, s ktorým v praxi už dlhodobo bojujú všetci dermatológovia. Chirurgické odstránenie ložiska pritom u mnohých druhov kožných nádorov znamená kompletné vyliečenie a jeho včasné odstránenie zvyšuje šancu na prežitie aj v prípade najzhubnejšieho nádoru kože, ktorým je malígny melanóm,“ vysvetľuje.

Rizikom sú aj chemikálie

Súčasťou prevencie rakoviny kože je aj zníženie kontaktu s karcinogénnymi faktormi, akými sú kontaminanty životného prostredia (arzén, polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU) a polychlórované bifenyly) a najmä UV žiarenie.

Na vznik niektorých druhov nádorov má vplyv expozícia UV žiareniu v mladšom veku a opakované spálenie kože slnkom, u iných nádorov celoživotné vystavenie kože slnku,“ vystríha lekárka s tým, že práve preto sa kožné nádory najčastejšie vyskytujú na miestach vystavovaných slnku – na tvári, ušiach, krku a chrbtoch rúk.

Väčšina kožných nádorov vzniká na miestach, kde predtým neboli žiadne kožné zmeny. Napriek tomu je potrebné sledovať aj dlhodobo prítomné ložiská (pigmentové škvrny a névy). Ak zmenia veľkosť, tvar alebo farbu, mal by ich vyšetriť odborník.

V prípade výskytu kožného nádorového ochorenia v rodine odporúčam pravidelné preventívne prehliadky u dermatológa,“ radí lekárka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Molčanová
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovine