Ľudia trpiaci obezitou budú môcť využiť rady odborníkov na telefonickej linke

Obezita, obézna žena, telefonická linka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku vznikne prvá telefonická linka pre problémy s obezitou. Ľuďom s obezitou umožní priamo sa spojiť s lekármi špecializovanými na liečbu obezity a s ňou spojených komorbidít.

Nevyhľadávajú potrebnú pomoc

Odstráni bariéry, ktoré jedincom s obezitou doteraz neumožňovali začať svoje ochorenie riešiť. Informovala o tom Slovenská obezitologická asociácia (SOA).

„V súčasnosti takmer 60 percent dospelých Sloveniek a Slovákov trpí preobezitou a obezitou. Ak tieto percentá premietneme do absolútnych čísel, ide o obrovské množstvo dospelých osôb, ktorým taktiež musíme venovať patričnú odbornú pozornosť. Vzdelávanie členov multidisciplinárneho tímu venujúceho sa manažmentu pacientov s obezitou považujeme v tomto smere za rozhodujúce a kľúčové,“ uviedla prezidentka SOA Ľubomíra Fábryová.

Ľudia s obezitou pritom často nevyhľadajú potrebnú pomoc, pretože nevedia, na koho sa majú obrátiť, neuvedomujú si, že obezita je ochorenie, ktoré vyžaduje lekársku pomoc, nenachádzajú oporu blízkych, pri viacerých pokusoch o redukciu hmotnosti zlyhali, alebo sa hanbia.

Boj s obezitou

Telefonická linka pre ľudí s obezitou bude spustená 3. októbra tohto roka. Spoplatnená je ako bežný hovor, a to vo výške podľa platných taríf jednotlivých operátorov.

„Očakávame, že linka umožní ľuďom, ktorí majú pochybnosti, či ich stav hraničí s obezitou, alebo dlhodobo neúspešne bojujú s obezitou, spojiť sa a konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom, ktorý pomôže zorientovať sa v problematike ochorenia a v prípade potreby ich nasmeruje na odborné pracovisko, ktoré sa venuje manažmentu (pre)obezity,“ tvrdí Fábryová.

Linka podľa nej nenahrádza komplexnú liečbu obezity, ale je prvým krokom k zdravšiemu životu a je dostupná aj pre tých, ktorí sa osobným stretnutiam s lekárom doteraz vyhýbali alebo majú pochybnosti o svojom metabolickom zdraví a nevedia, kde začať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie (SOA) Slovenská obezitologická asociácia