Ľudia sa často boja resuscitovať, výsledkom sú zbytočné úmrtia

resuscitácia
Foto: SRR / Dominik Stehnáč

Každoročne sa náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne 350 000 Európanom, ktorí sú väčšinou v produktívnom veku. Až stotisíc z nich by mohlo žiť, keby dostali prvú pomoc. Upozornila na to Slovenská resuscitačná rada.

Srdce sa náhla zastavuje v 70 percentách prípadov doma. Jedinými svedkami udalosti sú tak členovia rodiny. Pokiaľ vedia, ako resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj – až trojnásobne.

Dnes je však kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako 1 z 10 takýchto pacientov.

Najhoršie, čo môžu ľudia spraviť, je neurobiť nič

Je veľmi podstatné, aby sa ľudia nebáli poskytnúť prvú pomoc. Jediné zlé, čo môžu spraviť, je, že neurobia nič. Na Slovensku je veľa možností, ako absolvovať základné kurzy prvej pomoci. Organizujú ich viaceré záchranné zložky,“ informuje predseda a zakladateľ SRR Jozef Kőppl.

Ako upozornil, prvá pomoc nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale o vôli. Niekoľko jednoduchých úkonov môže zachrániť ľudské životy.

Cieľom kampane „Každý človek na svete môže zachrániť život“ je posilniť myšlienku, že KPR poskytovaná rukami je jednoduchá, efektívna a môže ju vykonávať ktokoľvek. Vyššie počty KPR poskytovanej náhodnými okoloidúcimi sú spojené s vyšším podielom preživších srdečnej zástavy.

Tri jednoduché kroky

Veľa ľudí sa však neodváži vykonávať KPR, pretože nevedia, čo robiť, alebo sa boja, že postihnutému človeku ublížia. Slovenská resuscitačná rada preto odporúča výhradne ručnú KPR, ktorá má tri jednoduché kroky:

  1. Skontrolovať, či postihnutý akokoľvek reaguje
  2. Zavolať 112
  3. Stláčať rýchlo a tvrdo stred hrude do času, kým dorazí pomoc

Už niekoľkokrát sa Slováci v rámci každoročného podujatia Deň záchrany života mohli presvedčiť, že svojimi rukami môžu zachrániť ľudský život. Aj v prípade, že záchranná zdravotná služba už je na ceste na miesto udalosti, o prežití rozhodujú v prípade náhlej zástavy srdca práve prvé minúty. Práve vtedy je postihnutý úplne odkázaný na pomoc ľudí vo svojej blízkosti,“ upozornil Kőppl.

Ani tá najrýchlejšia sanitka totiž nemusí prísť včas. Ak ľudia ovládajú prvú pomoc, môžu predĺžiť čas na záchranu života až do príchodu profesionálov. Navyše, na záchranu života netreba mať žiadne špeciálne vybavenie, stačia vlastné ruky. „Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna,“ zdôrazňuje SRR.

Slovenská resuscitačná rada

Hlavným poslaním združenia je podieľať sa na zlepšovaní kvality neodkladnej resuscitácie a urgentnej medicíny na Slovensku na všetkých úrovniach – od laickej po odbornú.

Slovenská resuscitačná rada je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady (European Resuscitation Council – ERC) pre Slovenskú republiku.

Podieľa sa na zvyšovaní povedomia verejnosti o neodkladnej resuscitácii na Sloven­sku v súlade s odporučeniami Európskej resuscitačnej rady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Kőppl
Firmy a inštitúcie Slovenská resuscitačná rada