Levická nemocnica získala nové monitory dychu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Levice_dychanie.jpg
Primárka neonatologického oddelenia MUDr. Daniela Virgová | Foto: AGEL SK

Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Levice, člen skupiny AGEL, dostalo vďaka dlhoročnej spolupráci s Nadáciou Križovatka a projektu  „Mamička, dýcham“ desať nových monitorov dychu.

Ako informovala hovorkyňa Agelu Alžbeta Sivá, nemocnica v spolupráci s nadáciou zabezpečuje aj požičiavanie monitorov dychu pri odchode dieťatka z pôrodnice.

Levická nemocnica aj v minulosti získala monitory dychu, ktoré dodnes slúžia na rozpoznanie porúch dýchania.

Spustia alarm

Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za 1 minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitoru.

Samotný monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku respiračných problémov, pripomenie však problém, čím sa môže dieťa zachrániť.

Monitory pomáhajú pri syndróme náhleho a neočakávaného úmrtia dojčiat v prvom roku života. Syndróm väčšinou postihuje detí do šiesteho mesiaca života. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku.

Požičiavajú aj na doma

,,Za naše najmenšie deti a ich rodičov by som sa chcela veľmi pekne poďakovať. Zariadenie dennodenne využívame na monitorovanie novorodencov, ktorí sa narodili v našej nemocnici. Monitory využívajú všetky deti, rodičia si na nich zvykli a pochvaľujú si ich,“ povedala primárka neonatologického oddelenia Daniela Virgová.

Novorodenecké oddelenie pomáha pri vypožičiavaní monitorov dychu aj na domáce použitie. Tento projekt nemocnica úspešne podporuje už niekoľko rokov. Do dnešného dňa v nemocnici vypožičali spolu 443 monitorov dychu.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008, s cieľom pomáhať deťom ohrozeným Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS. Monitory boli zakúpené z peňažného daru spoločnosti BIOENERGY TOPOĽČANY s.r.o. a z verejnej zbierky podporenej spoločnosťou AGEM COMPUTERS, spol. s.r.o.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie AGELNadácia KrižovatkaNemocnica Levice