Lengvarský predstavil systém oddlžovania nemocníc, ministerstvo si posvieti na využitie peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej konferencii predstavil systém oddlžovania nemocníc, na ktorý vláda minulý rok schválila sumu 575 miliónov eur.

Generálny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Ferjančík uviedol, že už tento týždeň spustia všetky procesy tak, aby sa oddlžovanie začalo.

Nepredpokladajú rast dlhu

Podľa jeho slov však nejde len o oddlženie, ale aj o to, aby zadlžovanie nepokračovalo. Ferjančík tiež dodal, že budú „ostro sledovať, ako budú racionalizačné opatrenia v nemocniciach vykonávané”, aby sa nestalo, že budú financie zneužité.

Rezort očakáva, že dlh nemocníc vzhľadom na už uvoľnené finančné prostriedky v tomto roku výrazne rásť nebude. Lengvarský pripustil, že nemocnice sa budú zadlžovať aj v nasledujúcich rokoch.

Neprípustné dlhy

Cieľom ich systému oddlžovania je však dosiahnuť, aby boli dlhy tvorené tým, že budú nemocnice investovať do skvalitnenia poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Podľa jeho slov nie je prípustné, aby mali nemocnice dlhy v Sociálnej poisťovni či v zdravotných poisťovniach. „Dúfam, že tieto dlhy už v budúcom roku mať nebudú,” dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter FerjančíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR