Lengvarského novela o zdravotnom poistení má dať stopku netransparentnému šafáreniu s odvodmi poistencov a zefektívniť systém

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo zdravotníctva SR predkladá do predbežného pripomienkového konania návrh novely zákona o zdravotnom poistení.

Navrhuje v nej optimalizáciu využívania zdravotných odvodov tak, aby profitoval v prvom rade pacient. Cieľom je zároveň efektívnejšie financovanie zdravotného systému a prehľadnejší mechanizmus uhrádzania zdravotných úkonov. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Profitovať má pacient

„V roku 2021 sa z verejného zdravotného poistenia uhradilo vyše 5,6 miliardy eur, čo je takmer o 400 miliónov eur viac ako predchádzajúci rok. O to dôležitejšie je, aby sa financie poistencov využívali s maximálnou efektivitou, pričom profitujúcim musí byť v prvom rade pacient,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Nová legislatíva zadefinuje tzv. optimálny výsledok hospodárenia pre poisťovne. Ak ho poisťovňa presiahne, zvyšok bude môcť podľa návrhu použiť výlučne na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre poistencov.

„Samotný optimálny výsledok hospodárenia zachováva motivačný prvok pre poisťovne. Bude zohľadňovať napríklad zazmluvnenosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a plnenie ďalších záväzkov poisťovní voči ich klientom či štátu. Zároveň vytvorí transparentný a predvídateľný priestor pre primeraný zisk spoločnostiam pôsobiacim vo verejnom zdravotnom poistení,“ doplňuje Vladimír Lengvarský.

Transparentnejšie uhrádzanie výkonov

Návrh novely prináša aj väčšiu transparentnosť do mechanizmu uznávania a uhrádzania zdravotných výkonov. Poisťovne budú podľa návrhu revízne pravidlá zverejňovať na svojej webstránke a ich zmeny vykonávať len raz za kalendárny rok.

V prípade neuznania výkonu musí poisťovňa svoje rozhodnutie poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti odôvodniť. Rezort svojím návrhom reaguje aj na podvodné prepoistenie a zabezpečuje tiež prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých účastníkov systému verejného zdravotného poistenia.

„Ministerstvo zdravotníctva legislatívnu zmenu pripravovalo niekoľko mesiacov. Na jej znení priebežne participoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ďalšie dotknuté subjekty,“ dodáva predkladateľ návrhu novely s tým, že vláda by o ňom mala rokovať v septembri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR