Lengvarského ministerstvo chce odstrániť chyby, ktoré spôsobujú problémy pri vydávaní licencií sestrám

LENGVARSKÝ: Rozhovor pre agentúru SITA
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 15. december 2022. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Ministerstvo zdravotníctva SR chce odstrániť chyby, ktoré spôsobujú problémy pri vydávaní licencií sestrám na výkon činnosti odborného zástupcu a na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, pri riadení a organizácii ošetrovateľskej praxe. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu na novelizáciu nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, ktorú rezort predložil do pripomienkového konania.

Zmena nariadenia vlády má byť reakciou aj na žalobu Európskej komisie, ktorá Slovensko žaluje pre nesprávnu transpozíciu smernice o uznávaní odborných kvalifikácií. Ide o nesprávne prebratie článku o odbornej spôsobilosti na výkon pracovných činnosti pôrodných asistentiek.

V platnom nariadení vlády sú podľa rezortu zdravotníctva nesprávne uvedené vnútorné odkazy, nesprávne začlenené špecializačné odbory „intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii“ a „intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii“ k špecializačným odborom s minimálnou dĺžkou trvania 1,5 roka, pričom tieto špecializačné odbory majú byť zaradené k špecializačným odborom s minimálnou dĺžkou trvania jeden rok.

Problémom je aj príslušný článok eurosmernice o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorý síce je súčasťou nášho právneho poriadku, avšak Európska komisia Slovensku vytýka, že nie je transponovaný úplne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR