Lekárnická komora upozorňuje na 20-násobný nárast nedostatku liekov, pacienti by si nemali vytvárať zbytočné zásoby, tvrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekaren, lekarnicka, lieky, choroba, chripka
Foto: SITA/AP

Problémy s dostupnosťou liekov je od roku 2021 vo všetkých krajinách Európskej únie. Ako uviedla viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Miroslava Snopková, ide o 20-násobný nárast nedostatku liekov za posledných 20 rokov. SLeK má pritom podľa nej záujem na zmiernení dopadov nedostupnosti liekov.

Potenciálna nedostupnosť liekov

Apeluje preto na držiteľov registrácie liekov, aby včas informovali o nedostupnosti liekov, vykonávali všetky potrebné kroky pre zabezpečenie liekov a zabezpečili potrebné opatrenia voči nekalým aktivitám tých subjektov, ktoré znižujú dostupnosť liekov na Slovensku.

Veľkodistribútori liekov by podľa SLeK mali zabezpečiť rovnomerné a pravidelné zásobovanie verejných a nemocničných lekární bez preferencie konkrétnych držiteľov povolení, či vlastných sietí lekární a včas informovať o potenciálnej nedostupnosti liekov.

Poskytovateľov lekárnici žiadajú, aby komunikovali o dostupnosti liekov, vytvárali primerané zásoby liekov a hovorili s pacientmi o vhodných alternatívach. Pacienti by si pritom podľa SLeK nemali vytvárať zbytočné zásoby liekov, ktoré nepotrebujú.

Realizovanie regulačných krokov

Slovenská lekárnická komora bude realizovať všetky kroky, aby sa zlepšovaním prostredia verejného lekárenstva zvyšovala kvalita života našich pacientov. Považujeme za nevyhnutné, aby sa etablovali také postupy, ktoré umožnia využívať kompetencie farmaceutov tak, ako je zvykom v ostatných krajinách,“ uviedla SLeK.

Príslušné orgány vyzýva, aby realizovali regulačné kroky, ktoré by verejným lekárňam umožnili individuálnu prípravu liekov a taktiež zvyšovali dostupnosť liekov a efektivitu farmakoterapie využívaním nástrojov e-zdravia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslava Snopková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSLeK Slovenská Lekárnická Komora