Ktoré nemocnice na Slovensku sú podľa pacientov najlepšie? VšZP zverejnila zoznam a vytkla aj dve veci

Lekár, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) považujú za najlepšiu nemocnicu Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica.

Medzi najlepšími hodnotenými nemocnicami za minulý rok skončili aj Národný onkologický ústav Bratislava, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb či Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice.

Ako informovala hovorkyňa VšZP Eva Peterová, pozitívne poistenci hodnotili prístup lekárov a personálu, negatívne najmä stravu a ubytovanie.

Poistenci ohodnotili nemocnice

Ako vyplýva z prieskumu spokojnosti hospitalizovaných pacientov, ktorý každoročne realizuje VšZP, v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala najvyššiu známku od poistencov Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica. Tesne za ňou sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin a Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina.

Medzi všeobecnými nemocnicami patrí prvá priečka Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica. Prvú trojku tvorí aj Železničné zdravotníctvo Košice a Nemocnica Svätého Michala v Bratislave.

Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa najlepšie umiestnil Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch a Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa, n. o.

Dobre dopadli aj špecializované ústavy

Na základe výsledkov hodnotenia špecializovaných ústavov srdcovo-cievnych chorôb sa všetky tri umiestnili na najvyššej priečke: Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (1,17), Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice (1,19) a Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (1,28).

Zo špecializovaných onkologických ústavov je najlepšie hodnotený Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave (1,21), Národný onkologický ústav Bratislava (1,27) a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach (1,34).

V kategórii ostatných zdravotníckych zariadení zaradených do prieskumu získalo najvyššie hodnotenie poistencov ORL Humenné, Kardiocentrum Nitra a CINRE v Bratislave.

Hodnotenie sa mierne zlepšilo

Poistenci VšZP ohodnotili šesť typov ústavných zdravotníckych zariadení známkami od 1 do 5. Tento rok dosiahli priemernú známku 1,56.

„Oproti vlaňajšku, kedy bolo hodnotenie na úrovni 1,59, nastalo mierne zlepšenie,“ dodala Peterová. Najlepšie dopadli špecializované ústavy srdcovo-cievnych chorôb so známkou 1,21 a špecializované ústavy – onkologické ústavy so známkou 1,31. Naopak, najhoršie ohodnotené boli štátne univerzitné a fakultné nemocnice.

Do prieskumu spokojnosti s ústavnou zdravotnou starostlivosťou sa zapojilo 6354 poistencov VšZP, ktorí boli v roku 2021 minimálne jeden deň hospitalizovaní v niektorom zo zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku s výnimkou detských ústavov, psychiatrických nemocníc a oddelení, stacionárov a väzenských nemocníc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Peterová
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaNemocnica Svätého Michala v BratislaveNOÚ Národný onkologický ústavSÚSCCH Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôbUNM Univerzitná nemocnica MartinÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP RužomberokVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaVÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb