Krajčí bol podľa analytika dobrosrdečný a slušný človek, to ale na dobré manažovanie ministerstva nestačí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Krajčí
Odchádzajúci minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Na dobré manažovanie takého ťažkého rezortu, ktorý za ostatné roky zostal ako skamenelý, bez reforiem, nestačí dobrosrdečný a slušný človek. Na adresu odchádzajúceho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího to pre agentúru SITA uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Podotkol však, že odchádzajúci šéf rezortu zdravotníctva bol spomedzi ministrov Matovičovej vlády ten, kto presadzoval tvrdšie protiepidemické opatrenia a skorší a tvrdší lockdown. Nedokázal to však dostatočne presadiť a viackrát zostal so svojimi návrhmi vo vláde osamotený, pričom niekedy nemal podporu ani od premiéra.

Tlak bol enormný

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský konštatoval, že tento krok sotva niekoho prekvapí, pretože tlak na odstúpenie bol už enormný.

„Nedokážem v tomto momente posúdiť, obzvlášť, ak nepoznáme nástupcu, či bude lepšie, alebo ešte horšie. Pevne však verím, že celé riadenie pandemických krokov nebolo v rukách ministra, a nenastanú žiadne komplikácie, najmä vo vakcinácii, teda mimo všetkých tých problémov, ktoré sú tam už dnes…“ uviedol pre agentúru SITA.

Bola to vina celej vlády

Zachar doplnil, že rezort zdravotníctva si vyžaduje, navyše v časoch pandémie, silných krízových manažérov, ktorí sú kompetentní, rozhodní, vedia sa presadiť, majú politickú podporu a na druhej strane počúvajú aj iné názory. Zároveň vedia spoločnosť svojou dobrou a presnou komunikáciou a argumentmi upokojovať a presviedčať o opodstatnenosti a logickosti prijímaných opatrení.

„To sa počas uplynulého roka, a najmä v jeho druhej polovici, veľmi nepodarilo. No nebola to vina len Mareka Krajčího, ale celej vlády na čele s premiérom, ktorý nesie za to najväčšiu zodpovednosť. Členovia vlády riešili často len svoje, niekedy protichodné, rezortné alebo osobné či politické záujmy na úkor širšieho pohľadu na riešenie ťažkej krízovej situácie na Slovensku,“ uzavrel analytik INEKO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzMZ Ministerstvo zdravotníctva SR