Koronavírus nie je jedinou chorobou. S príchodom jesene stúpol počet akútnych respiračných ochorení

Pacient, lekár, teplota, doktor
Čo sa týka odporúčaní konzília odborníkov, k niektorým opatreniam z osembodového plánu opatrení má Slovenská lekárska komora pripomienky. Foo: ilustračné, www.gettyimages.com

Lekári na Slovensku v 40. kalendárnom týždni nahlásili 31 370 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 0,9 percenta.

Viac o téme: Koronavírus

V tlačovej správe o tom informoval Odbor Surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom a najnižšiu v Košickom a Trenčianskom kraji. Na ARO najčastejšie ochoreli deti do piatich rokov.

Najčastejšie komplikácie

Podľa údajov ÚVZ SR malo komplikovaný priebeh choroby 852 osôb, čo je 2,7 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 455 osôb. Ďalšími komplikáciami boli pneumónie, teda zápaly pľúc (204) a otitídy – zápaly ucha (193).

Lekári v uplynulom týždni nahlásili aj 1 612 ľudí s chrípkou a chrípke podobným ochorením (CHPO), čo predstavuje 5,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 16 percent. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom a najnižšiu v Prešovskom kraji.

Štyridsaťštyri materských škôl hlásilo minulý týždeň prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu. V Žilinskom ich bolo 17, v Nitrianskom 16, v Košickom osem, v Trnavskom dve a v Prešovskom kraji to bola jedna materská škola.

Menej infikovaných

Pracovníci ÚVZ SR zaznamenali v 40. týždni 8 891 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených PCR testami. Je to o 14,1 percenta viac ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Pri antigénových testoch bolo hlásených 3 080 pozitívnych vzoriek, čo je o 13,2 percenta viac ako v uplynulom týždni.

Vo virologických laboratóriách od začiatku pandémie vyšetrili 3 673 833 vzoriek z PCR testov, z toho bolo 422 614 vzoriek pozitívnych. Hospitalizovaných je 806 pacientov. Ochoreniu doposiaľ podľahlo 12 720 osôb.

ÚVZ SR dodal, že z celkového počtu bola v roku 2021 najvyššia chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 20 – 24 rokov a 45 – 54 rokov. Najviac pozitívnych prípadov od začiatku pandémie zaznamenali v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR