Koronavírus má na telo nečakaný dopad, podľa vedcov môže byť spúšťačom cukrovky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inzulín, cukrovka, koronavírus
Glukóza je častým problémom pre starších ľudí, čo súvisí aj so vznikom takzvanej stareckej cukrovky Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Koronavírus môže ochromiť schopnosť tela produkovať inzulín. Naznačuje to nová štúdia zverejnená v prestížnom časopise The Lancet.

Nemeckí vedci zistili, že vírus dokáže poškodzovať aj bunky produkujúce inzulín a podnietiť tak vznik autoimunitného ochorenia, akým je diabetes 1. typu, informuje Nature.

Rizikový faktor, ale aj dôsledok ochorenia

Doteraz lekári o cukrovke uvažovali len ako o rizikovom faktore pre rozvoj komplikácií po nákaze COVID-19. Najnovšia experimentálna štúdia však dokázala, že koronavírus bol v laboratórnych podmienkach schopný toto ochorenie aj vyvolať.

Lekárov zalarmoval prípad 18-ročného nemeckého študenta Finna Gnadta, ktorý sa nakazil koronavírusom. Hoci nemal žiadne závažné príznaky a z ochorenia sa bez problémov zotavil, o niekoľko dní neskôr začal pociťovať silný smäd a vyčerpanosť. Začiatkom mája mu diagnostikovali cukrovku 1. typu.

Vírus napáda aj kľúčové bunky pankreasu

Podľa diabetológa Paula Zimmeta z Monash University v Melbourne nový koronavírus napáda aj βbunky pankreasu, ktoré sú zodpovedné za produkciu inzulínu a následnú reguláciu hladiny cukru v krvi. Zimmet sa na základe toho domnieva, že koronavírus zrejme môže u niektorých ľudí spustiť diabetes.

Dôkazy pribúdajú

Okrem Gnadta sa totiž objavili aj ďalšie prípady prepuknutia cukrovky 1. typu po prekonaní COVID-19. Súčasne niektorým hospitalizovaným pacientom s koronavírusom lekári namerali neprimerane vysoké hladiny cukru v krvi.

Medzinárodná skupina vedcov preto vytvorila globálnu databázu, ktorej cieľom je zhromaždiť informácie o pacientoch nakazených koronavírusom, u ktorých sa objavili aj problémy s hladinou cukru v krvi. Chcú zistiť, či môže byť vírus naozaj spúšťačom cukrovky 1. typu, alebo či predstavuje vyššie riziko pre ľudí v predštádiu cukrovky 2. typu. Zaujíma ich aj to, či sú zmeny zdravotného stavu po prekonaní ochorenia trvalé.

Podľa vedcov však môžu do rozvoja autoimunitného ochorenia vyústiť aj iné vírusové ochorenia, napríklad SARS.

Štyrikrát vyššie riziko komplikácií

Ako dodáva Telegraph.co.uk, infekcia môže mať u ľudí s diabetom horší priebeh a s vyššou pravdepodobnosťou môže skončiť úmrtím pacienta. Až štvrtina ľudí, ktorých počas prvých dvoch mesiacov pandémie hospitalizovali s COVID-19 v Británii, mala diabetes. To naznačuje, že riziko komplikácií je u pacientov s touto diagnózou približne štvornásobné v porovnaní s bežnou populáciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať