Kontroverzný Čistý deň nahradilo centrum pre ľudí s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Centrum sociálnych služieb
Budova nového Centra sociálnych služieb počas prehliadky v priestoroch bývalého resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante po jeho slávnostnom otvorení. Galanta, Foto: SITA/Martin Havran

Centrum sociálnych služieb otvoril vo štvrtok Trnavský samosprávny kraj v priestoroch bývalého resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. Jeho súčasťou je špecializované zariadenie pre ľudí s „novodobými“ diagnózami, ďalej rehabilitačné stredisko, služby sociálneho taxíka a školiace stredisko pre zamestnancov v sociálnych službách.

Centrum sociálnych služieb bude satelitným zariadením Domova sociálnych služieb (DSS) pre dospelých v Zavare.

Zatiaľ desať klientov

Trnavský župan Jozef Viskupič pri slávnostnom otvorení centra povedal, že samosprávny kraj každý rok navyšuje finančné prostriedky určené na poskytovanie kvalitných sociálnych služieb, rozširovanie kapacity zariadení a rozširovanie spektra sociálnych služieb.

Otvorenie nového Centra sociálnych služieb v Galante je podľa neho dôkazom, že krajskej samospráve v tejto oblasti „ide karta“. Na otvorení nového zariadenia sa zúčastnila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Centrum sociálnych služieb Galanta
Foto: SITA/Martin Havran

Špecializované zariadenie bude dennou formou pomáhať klientom s Parkinsonovou alebo Alzheimerovou chorobou, sklerózou multiplex, svalovou dystrofiou a ďalšími diagnózami. Jeho kapacita bude podľa Anny Pavlovičovej z DSS Zavar zatiaľ desať klientov.

Pribudne sociálny taxík

Rehabilitačné stredisko bude zasa ambulantnou formou poskytovať služby ľuďom, ktorí sú na tento druh pomoci odkázaní, aj v tomto prípade je kapacita desať ľudí. Prepravnú službu, nazývanú tiež sociálny taxík, budú môcť využívať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Nezisková organizácia Čistý deň pôvodne využívala dva objekty v Galante, ktoré sú majetkom Trnavského samosprávneho kraja. Krajskí poslanci v júni 2018 rozhodli o ukončení prenájmu jednej budovy a ukončení výpožičky druhej budovy. Budovu z prenájmu neziskovka vrátila, vypožičanú vrátiť odmieta. Samosprávny kraj sa jej vrátenia dožaduje súdnou cestou, využiť ju chce ako zariadenie pre seniorov.

Čistý deň poskytoval resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom. V roku 2016 poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová otvorila kauzu sexuálneho zneužívania v tomto zariadení. V marci 2018 prišla nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PavlovičováJozef ViskupičMária Patakyová
Firmy a inštitúcie Domov sociálnych služieb ZavarTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)