Komora sestier navrhuje povinnú prax pre praktické sestry v ambulanciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chodba, nemocnica, čakáreň
Foto: Thinkstock.com

Počas troch rokov praxe pri lôžku by praktická sestra získala väčší rozhľad a viac skúsenosti v starostlivosti o pacienta

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) navrhuje, aby praktické sestry mohli pôsobiť v ambulanciách lekárov až po troch rokoch praxe v nemocnici.

Reagovala tak na zmenu v zákone, podľa ktorej už v ambulanciách lekárov budú môcť pracovať namiesto sestier aj praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti.

Sekcia ambulantných sestier a pôrodných asistentiek SKSaPA tento svoj návrh odôvodňuje tým, že počas troch rokov praxe pri lôžku by praktická sestra získala väčší rozhľad a viac skúsenosti v starostlivosti o pacienta.

Nižšie vzdelanie bude mať dopad, varuje komora

Podľa SKSaPA, rozhodnutie politikov nahradiť sestru v ambulancii všeobecného lekára pacienti ani spoločnosť nemusia pocítiť v krátkodobom horizonte.

Z dlhodobého hľadiska to však môže mať za následok zhoršenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka komory Iveta Lazorová skonštatovala, že nedostatok sestier a pôrodných asistentiek je chronickým problémom Slovenska.

„Stúpa nespokojnosť lekárov, zamestnávateľov, pacientov, ale reakcia vlády, takzvaných odborníkov na problematiku, je neadekvátna k súčasným poznatkom vedy a nárokom na modernú vysokokvalifikovanú ošetrovateľskú starostlivosť,“ dodala Lazorová.

Ako upozornila, aj vo vládou schválenom strategickom rámci starostlivosti o zdravie či v aktualizácii Národného programu podpory zdravia, je v celom dokumente ako aktivity vedúce k zlepšeniu súčasného stavu na prvom mieste uvádzané vzdelávanie. Vrátane celoživotnej intenzívnej edukácie na všetkých možných úrovniach o správnom životnom štýle.

Ohrozená edukácia pacientov

Predsedníčka Sekcie ambulantných sestier a pôrodných asistentiek Zuzana Gavalierová dodala, že na týchto edukačných aktivitách, hlavne na úrovni primárneho kontaktu, sa má spolupodieľať sestra, ktorá získala adekvátne vzdelanie a prax.

Po zmene nárokov na pozíciu sestry v ambulancii tak podľa Gavalierovej môže byť prevencia v podobe edukácie pacientov ohrozená.

Ako upozornila Lazorová, štatistiky dlhodobo ukazujú, že edukovaný pacient viac dodržuje liečbu, má menej komplikácií a menej časté hospitalizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek