Každé tri minúty zomrie na kolorektálny karcinóm jeden Európan, riešenie však máme priamo pred očami

Rakovina, hrubé črevo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Onkologické ochorenia tráviaceho traktu sú hlavnou príčinou úmrtnosti na rakovinu v Európe. Každý rok si vyžiadajú viac ako 350-tisíc životov.

Kolorektálny karcinóm je najčastejším nádorovým ochorením tráviaceho traktu, pričom predstavuje 13 percent všetkých druhov rakoviny. Tejto diagnóze podľahne každé tri minúty jeden Európan.

„Len na Slovensku ročne zomiera na diagnózu rakoviny hrubého čreva viac ako 2-tisíc pacientov, diagnostikovaná je takmer 4-tisíc pacientom ročne. Kvalitný populačný skríning dokáže ochorenie odhaliť včas, a to pacientom výrazne zvyšuje šancu na prežitie,“ uviedol v tlačovej správe prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.

Druhá najčastejšia príčina úmrtí

Kolorektálny karcinóm si v Európskej únii ročne vyžiada viac ako 170-tisíc životov a predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na onkologické ochorenia. Marec je mesiacom povedomia o kolorektálnom karcinóme. Slovenská gastroenterologická spoločnosť preto pripomína, že pre záchranu pacientov trpiacich rakovinou hrubého čreva má Slovensko pred sebou ešte veľa práce.

Medzinárodná organizácia Spojená európska gastroenterológia predpokladá, že prípady kolorektálneho karcinómu budú v nasledujúcom desaťročí naďalej pribúdať. Najnovšie štatistiky evidujú 6-percentný nárast novodiagnostikovaných prípadov kolorektálneho karcinómu medzi mladými ľuďmi. Plošný skríning by pritom mohol znížiť úmrtnosť na kolorektálny karcinóm do roku 2030 o 27 percent.

Riešenie máme priamo pred očami

Plošný skríning však musí byť spojený s odbúraním bariéry strachu u pacientov podstúpiť preventívnu bezbolestnú kolonoskopiu, ktorú by hradili zdravotné poisťovne.

„V štatistikách sme na smutných priečkach v úmrtnosti na kolorektálny karcinóm, riešenie máme pritom priamo pred očami – zlepšiť kvalitu a dostupnosť skríningových programov pre všetky vrstvy obyvateľstva a zabezpečiť úhradu bezbolestnej kolonoskopie,“ dodáva prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tibor Hlavatý
Firmy a inštitúcie Slovenská gastroenterologická spoločnosť SGS