Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19 odporúča niekoľko opatrení proti koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PREZIDENTKA: Prijala vedcov a odborníkov
Richard Kollár počas brífingu po stretnutí prezidentky s vedcami a odborníkmi v Prezidentskom paláci, na ktorom rokovali o aktuálnej epidemickej situácii s COVID-19. Bratislava, 15. december 2020. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Prioritné očkovanie seniorov, intenzívne testovanie v lokálnych ohniskách či vydávanie potvrdení o prekonaní ochorenia a vytvorení si protilátok. To sú len niektoré odporúčania vyplývajúce z vyhlásenia Iniciatívy Veda pomáha – COVID-19, ktoré poskytol jej hovorca Richard Kollár.

Pod vyhlásenie vedcov sa podpísalo vyše 40 odborníkov, medzi nimi napríklad aj Robert Mistrík, Boris Klempa, Silvia Pastoreková, Mária Bieliková či Radomír Masaryk. Iniciatíva vníma ako východisko z pandémie vedecký pokrok, a to najmä vo vakcínach. Tiež odporúčajú čo najlepšie nastaviť ďalšie protiepidemické nástroje.

Hospodárna práca s vakcínami

Vedci odporúčajú zaočkovať najmä najstaršie vekové skupiny predovšetkým v prostrediach, kde je riziko rýchleho šírenia infekcie medzi takéto skupiny najvyššie. Týka sa to napríklad domovov sociálnych služieb či nemocníc. Z tohto dôvodu vítajú krok Ministerstva zdravotníctva SR prioritne očkovať ľudí nad 75 rokov.

Viac o téme: Koronavírus

„Prosíme všetkých seniorov, najmä tých nad 85 rokov alebo tých s vážnejšími diagnózami, aby sa registrovali na očkovanie hneď, ako to bude možné. Ľudia nad 85 rokov tvoria 1,5 percenta obyvateľov, ale až 22 percent obetí ochorenia COVID-19 v nemocniciach,“ konštatovali.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Pre vedcov je tiež dôležité, aby sa s vakcínami pracovalo hospodárne a aby bol program očkovania zaistený náhradníkmi. Požadujú aj jeho verejnú kontrolu.

Kombinácia testovania a obmedzení

Možným nežiadúcim účinkom sa môže podľa nich predísť konzultáciou s praktickým lekárom, ktorý vie najlepšie posúdiť celkový zdravotný stav svojho pacienta.

Poukázali, že na Slovensku sú všetky hlásenia na nežiadúce účinky evidované a prešetrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Klinické testovanie dokáže skúmať dlhodobé účinky až po uplynutí potrebného času, ale s vakcínami máme už dlhodobé skúsenosti.

Iniciatíva uviedla, že v identifikovaných lokálnych ohniskách epidémie a ich bezprostrednom okolí je kľúčové promptne vykonať opakované intenzívne testovanie. „V prípade veľmi zlej situácie odporúčame testovanie kombinovať s lokálnymi obmedzeniami mobility a prísnou kontrolou,“ objasnili.

Dodali, že pri znevýhodnených komunitách, akými sú ľudia bez domova či marginalizované rómske komunity, je vhodné testovanie spojiť aj so zisťovaním lokálnych praktických prekážok dodržiavania karantén a ich logistickou podporou v spolupráci so samosprávami.

Skríning protilátok v krvi

Jedným z ich odporúčaní je aj skríning protilátok v krvi najmä v ohniskách pozorovaných v minulosti. Tiež aj vydávanie potvrdení o prekonaní ochorenia a o vytvorených protilátkach.

Medzi ďalšie odporúčania patrí pripravenie trasovacej infraštruktúry Regionálnych úradov verejného zdravotníctva tak, aby čo najskôr po poklese počtu nových prípadov na únosnú hranicu dokázali opätovne spustiť efektívny systém trasovania a indikácie na testy.

„Aj kým je počet nových prípadov vysoký, považujeme za potrebné analyzovať dostupné dáta z testovania a aktívne vyhľadávať lokálne ohniská infekcie. Toto je dôležité špeciálne v spojitosti s rozšírením nových rýchlejšie sa šíriacich variantov vírusu, ktoré odporúčame obzvlášť aktívne monitorovať,“ upozornili.

Akékoľvek získané dáta by sa mali v anonymizovanej podobe predstaviť verejnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris KlempaMária BielikováRadomír MasarykRichard-kollarRobert MistríkSilvia Pastoreková
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19MZ Ministerstvo zdravotníctva SR