Domáca karanténa je už v prevádzke, ale funguje len pre Android a na jednom hraničnom priechode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
KORONAVÍRUS: Mobilná aplikácia eKaranténa
Telefón so zobrazenou webovou stránkou korona.gov.sk s oznamom o nespustení smart karantény pomocou aplikácie eKaranténa, umožnujúcej využitie domácej karantény. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 23. mája, 19:48

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) nariadil opatrenie, ktoré sprístupňuje možnosť využitia domácej smart karantény. Túto možnosť dostanú ľudia, ktorí od piatka 22. mája 2020 od 20:00 prídu na územie SR.

„Pre ľudí, ktorí čakajú na hraniciach, to znamená možnosť prísť na Slovensko do štátnych karanténnych centier, ktoré budú môcť opustiť hneď, ako bude dostupná eKaranténa,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Aktivácia aplikácie

Všetkým osobám, ktoré od 22. mája vstúpia na územie SR, tak nariadil ÚVZ izoláciu v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia Covid-19 alebo preukázania sa aktivovanou mobilnou aplikáciou na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie.

„Potvrdenie aktivácie mobilnej aplikácie eKaranténa zabezpečí príslušník Policajného zboru (PZ) v zariadení určenom štátnom. Následne po zistení negatívneho výsledku testu na ochorenie Covid-19, ale po potvrdení aktivovania mobilnej aplikácie, sa tejto osobe nariaďuje izolácia v domácom prostredí v celkovej dobe 14 dní,“ vysvetlila Račková.

Tieto osoby sú následne povinné presunúť sa na miesto izolácie v domácom prostredí. Zároveň osoby, ktoré sa v zariadení určenom štátom nepodrobili testu na ochorenie Covid-19, sú povinné sa najskôr na piaty deň od vstupu na územie SR takémuto testu podrobiť.

Domáca izolácia

Po dobu domácej izolácie sa uvedená povinnosť nariaďuje aj osobám žijúcim s nimi v spoločnej domácnosti. Všetky osoby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť domácej izolácie, sú povinné sa telefonicky hlásiť na miestne príslušnom regionálnom ÚVZ.

Zároveň sú osoby po návrate na Slovensko povinné oznámiť túto skutočnosť telefonicky či elektronicky poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Občania, ktorí nemajú na území SR uzatvorenú dohodu so zdravotnou poisťovňou, sú povinní oznámiť umiestnenie do izolácie miestne príslušnému lekárovi samosprávneho kraja.

ÚVZ zároveň vydal opatrenie aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí sú povinní vystaviť PN všetkým osobám, ktoré od 22. mája vstúpili na Slovensko z dôvodu karantény pre Covid-19.

Neautorizovaná aplikácia

Domáca karanténa je už v prevádzke, zatiaľ však len pre mobily s operačným systémom Android. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič.

„Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať ..spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Apple a Google,“ ozrejmil premiér. Do iPhonu bude možné aplikáciu stiahnuť až po schválení.

Cestovateľ musí okrem ostatných krokov podpísať vyhlásenie, ktorým zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťami Apple a Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené. „Samozrejme, len ak chce ísť do domácej karantény namiesto do štátnej,“ dodal Matovič.

Zatiaľ sa dá táto možnosť využiť len na hraničnom priechode Berg, a to od soboty od 19:00 hod. O pridaní ďalších priechodov bude postupne informovať Policajný zbor SR. Od nedele bude taktiež spustená možnosť odchodu zo štátnej karantény do domácej, a to za rovnakých podmienok.

Výnimky z opatrení

Spomenuté opatrenia sa nevzťahujú na osoby s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom na území SR pri návrate z Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka alebo Švajčiarska, ak ich pobyt mimo územia SR nepresiahol dobu 24 hodín.

Opatrenia sa tiež nevzťahujú na vodičov nákladnej dopravy, pilotov, členov posádky lietadla, posádku v lodnej nákladnej doprave, rušňovodičov, vozmajstrov, vlakové čaty a obslužných pracovníkov v železničnej nákladnej doprave, zamestnancov pohrebných služieb, ktorí vykonávajú medzinárodnú prepravu ľudských pozostatkov, či na osoby, ktoré vstupujú za účelom zabezpečenia akútnej diagnostiky a liečby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR