Eurokomisia odobrila pomoc Dánska pre firmu Bavarian Nordic, spoločnosť vyvíja vakcínu proti koronavírusu

Koronavirus, laboratórium
Európska komisia umožnila dánskej vláde podporu spoločnosti Bavarian Nordic sumou 108 miliónov eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) odsúhlasila podporu v sume 108 miliónov eur zo strany dánskej vlády pre firmu Bavarian Nordic, ktorá je aktívna pri vývoji vakcín v Dánsku a Nemecku. Podpora je určená pre výskum a vývoj očkovacej látky proti koronavírusu. EK o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

„Táto dánska pomoc v objeme 108 miliónov eur prispeje k veľmi potrebným aktivitám v oblasti výskumu a vývoja v reakcii na pandémiu koronavírusu,“ uviedla Margrethe Vestagerová, podpredsedníčka EK zodpovedá za ochranu hospodárskej súťaže.

Viac o téme: Koronavírus

Potenciálnu vakcínu v súčasnosti testujú v rámci druhej fázy klinických skúšok. Štátna pomoc podporí ďalšie kroky vo vývoji vakcíny, a to tretiu fázu klinických skúšok s cieľom potvrdiť bezpečnosť a účinnosť očkovacej látky, a kroky potrebné na získanie regulačného súhlasu.

EK konštatovala, že podpora pre firmu Bavarian Nordic je v súlade s podmienkami dočasného rámca pre poskytovanie štátnej pomoci. Podpora totiž pokrýva menej ako 80 percent nákladov a bude úplne vratná, ak vakcínu regulačný úrad schváli. Okrem toho výsledky výskumu poskytnú tretím stranám v Európskom hospodárskom priestore pri dodržaní nediskriminačných trhových podmienok a bez využitia exkluzívnych licencií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bavarian NordicEurópska komisia (EK)