Dôvera dostala od štátu pokutu tri milióny eur a tvrdí, že ide o šikanu. Voči rozhodnutiu podá správnu žalobu

ZDRAVOTNÍCTVO: Vyhlásenie poisťovne Dôvera
Sprava: Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan a partner investičnej skupiny Penta Václav Jirků počas mimoriadneho vyhlásenia zdravotnej poisťovne Dôvera a investičnej skupiny Penta k stupňovaniu šikanózneho postupu voči zdravotnej poisťovni. Bratislava, 29. november 2022. Foto: SITA/Jana Birošová

Úrad pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS) patriaci pod finančnú správu udelil poisťovni Dôvera pokutu vo výške 3 milióny eur.

Pokuta sa týka účtovníctva za rok 2017, no jej podstata súvisí so zaúčtovaním poistného kmeňa po spojení zdravotných poisťovni Dôvera a Apollo v roku 2009.

Právne nezáväzná metodika

Dôvera tvrdí, že rozhodnutie ÚVHS sa opiera o právne nezáväzný metodický pokyn, ktorý vznikol až v lete 2020 na Ministerstve financií SR. Poisťovňa to považuje za šikanu.

„Rozhodnutia ÚVHS a Finančného riaditeľstva sú v zásadnom rozpore s postojmi štátnych orgánov, znalcov a audítorov, ktorí od roku 2009 opakovane potvrdzovali zákonnosť a správnosť konania zdravotnej poisťovne,“ tvrdí poisťovňa v tlačovej správe.

Pôvodná verzia dokumentu podporovala správnosť postupu účtovania Dôvery, za nejasných okolností sa však úplne zmenili jej závery.

Dôvera upozorňuje na to, že v tom čase na ministerstve pracovala ako poradkyňa ministra súčasná predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Blahová, ktorá dlhodobo spochybňuje účtovné postupy Dôvery.

Nezákonné konanie

„Zmena postoja ÚVHS k tejto transakcii je šokujúcim signálom, ktorý mení právnu istotu v podnikaní na neistotu. O to viac, že táto zmena sa podľa nášho názoru odohrala za značne netransparentných okolností a spôsobom, ktorý ignoruje akékoľvek relevantné odborné argumenty. Považujeme to za dôkaz politického zneužitia štátnych inštitúcií,“ povedal partner investičnej skupiny Penta Václav Jirků.

„Takéto konanie považujeme za nezákonné,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Podľa neho je neakceptovateľné, aby štátny orgán s odstupom viac ako 10 rokov napadol platnosť vtedajšieho postupu, ktorý bol v súlade so zákonmi.

Vzhľadom na tieto okolnosti podá zdravotná poisťovňa Dôvera správnu žalobu voči rozhodnutiu Finančného riaditeľstva SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KultanRenáta BláhováVáclav Jirků
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaFinančné riaditeľstvo SRPentaÚVHS Úrad pre vybrané hospodárske subjekty