Domáca liečba na zápal močových ciest nemusí stačiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Close up Cranberries full frame
Thinkstock.com

Opakované infekcie močových ciest rozhodne nie sú niečo, čo by ste mali podceniť. Najrizikovejšie sú u detí a v tehotenstve.

Viacero ľudí si myslí, že zápal močových ciest je možné „vyležať“ doma pomocou nejakých čajov alebo byliniek. Na prvý pohľad môže byť domáca liečba veľmi jednoduchá a účinná, avšak netreba zabúdať ani na komplikácie a možnú recidívu. Aj preto sa odporúča kombinovať antibiotiká a niektoré overené domáce rady a neoddeľovať jedno od druhého.

Čo to infekcia močových ciest je

Zápal je spôsobený najčastejšie bakteriálnou infekciou známej baktérie Escherischia coli, ktorá sa dostane do močových ciest cez močovú trubicu. Táto baktéria sa nachádza pomerne bežne v tráviacom trakte človeka a vzhľadom na blízkosť močovej trubice a konečníka je zápal častejší u žien, no môže sa vyskytovať aj u mužov.

Riziko, ktoré so sebou tento zápal prináša, je najmä v tom, že nesprávne alebo nedostatočne liečená infekcia sa môže dostať do obličiek a spôsobiť aj ich infekciu, čo už rozhodne nie je žiadna „prechádza ružovou záhradou“. Jedným z častých mýtov je, že zápal môžete dostať z prechladnutia – nie je to pravda, ale na druhú stranu, prechladnutie ho môže „podporiť“.

Ako rozoznať zápal? Toto sú jeho symptómy

Častým problémom je, že príliš veľa ľudí prvotné príznaky ochorenia ignoruje. Ak začnú pociťovať menšie pobolievanie v oblasti podbruška alebo nutkanie na častejšie močenie, nepripisujú tomu príliš veľký význam a to je chyba. Spolu s kratším močením a pocitom bolesti alebo pálenia pri močení ide o charakteristické prejavy.

Neskôr, ako sa infekcia rozširuje ďalej a pokiaľ nie je adekvátne liečená, sa k tomu pridruží vyššia telesná teplota a v pokročilejšom prípade aj sfarbenie moči do červena – kvôli krvi. U žien môže nastať dokonca aj výtok z pošvy, čo je už naozaj vážny príznak. Ak sa dostane infekcia do ľadvín, typické sú aj bolesti chrbta.

Základom by mali byť antibiotiká

V prvom rade by mala liečba prebiehať cez farmakologické prostriedky, čiže klasické ATB. Použitie konkrétneho druhu a typu závisí od ošetrujúceho lekára, ktorý zvolí také prostriedky, ktoré rešpektujú tak fyziologický stav pacienta, ako aj rozsah infekcie. Najčastejšie prebieha antibiotická liečba týždeň, avšak vždy treba vybrať všetky predpísané antibiotiká.

V súvislosti s antibiotikami sa odporúčajú užívať aj probiotiká a to najmä pre agresívnejší vplyv ATB na tráviacu sústavu a najmä tenké a hrubé črevo. Pokiaľ tomu nebránia iné okolnosti, môžete zhruba 2 až 3 hodiny po užití antibiotika užiť aj probiotikum.

Podporná domáca liečba

Poďme teraz k podpornej domácej liečbe. Tá by mala zahŕňať kľudový režim, dostatočný pitný režim zložený najmä z neperlivých vôd a urologických čajov a taktiež aj pravidelný prísun polievok a zriedených zeleninových štiav.

Okrem toho, čo všetko sa odporúča piť či jesť, existuje aj zoznam zakázaných potravín a nápojov, ktoré môžu infekciu naopak zhoršiť. Patria sem napríklad káva, alkohol, ostré koreniny, mäso či mlieko. Naopak, nahradiť by ich mali citrón, melón, cesnak či petržlen.

Infekcia počas tehotenstva?

V období trvania tehotenstva si treba dávať na infekcie močových ciest naozaj veľký pozor, pretože komplikácie môžu ohroziť nielen zdravie matky, ale aj správny vývin plodu. Samozrejme, nemusíte hneď prepadať panike a čakať len to najhoršie, dôležitá je v tomto prípade odborná liečba.

O rôznych špecifických situáciách v rámci zápalu močových ciest, ale aj v rámci iných ochorení, sa vždy v takomto prípade poraďte s gynekológom. Ak by ste mali záujem o viac informácii online, skúste napríklad portál o chorobách Zdravotéka.sk, ktorý sa aj tejto téme bohato venuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať