Dolinková má ambíciu založiť nový rozpočtový orgán, dostal by viaceré kompetencie

NR SR: Rokovanie 3. schôdze
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/ Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva SR má pre ďalšie roky ambíciu ďalej zlepšovať proces rozpočtovania, a to zriadením rozpočtovej rady pre zdravotníctvo.

Zapojiť sa majú všetky inštitúcie

Cieľom rady je podporiť nielen proces prípravy rozpočtu, ale aj jeho priebežné monitorovanie a vyhodnocovanie počas roka a na základe toho flexibilne odpovedať, koľko peňazí je potrebných v zdravotníctve,“ uviedlo ministerstvo v dôvodovej správe k návrhu tzv. programovej vyhlášky.

Do rozpočtovej rady sa majú zapojiť všetky zainteresované inštitúcie, posilní sa spolupráca Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva financií SR, zdravotných poisťovní a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Výdavky na zdravotnú starostlivosť vzrastú

Rozpočet verejného zdravotného poistenia na roky 2024 až 2026 zvyšuje zdroje v rezorte medziročne o 11 %. Zdrojom dofinancovania sú vyššie odvody od pracujúcich na strane zamestnávateľov. Rozpočtovací proces sa vracia k pôvodným prvkom stanovovania platby za poistencov štátu.

Samotné výdavky na zdravotnú starostlivosť vzrastú medziročne o 11,3 %, v rámci nich najviac porastú výdavky na ústavnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedlo ministerstvo. Napriek rýchlemu rastu zdrojov sa výsledky zdravotníctva zlepšujú len pomaly.

Rast výdavkov na zdravotníctvo síce predbieha rast HDP, počet odvrátiteľných úmrtí klesá iba pomaly. Vo výsledkoch zaostávame za našimi susedmi,“ priznáva rezort zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR