Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia aj chrípku stúpa, najviac trápi deti do veku päť rokov

chrípka, choroba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V 47. kalendárnom týždni bolo hlásených viac ako 47-tisíc akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 14,3 percenta.

Takmer 5 tisíc chrípkových ochorení

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji, pričom najviac chorých na ARO bolo vo vekovej skupine detí do 5 rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 393 osôb, čo predstavuje tri percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (740), otitídy (507) a pneumónie (146).

Lekári nahlásili v minulom týždni aj 4 808 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo predstavuje 10,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 27,8 percenta.

Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Rovnako ako pri ARO, aj chrípka a chrípke podobné ochorenia najčastejšie trápili deti do 5 rokov veku.

Prerušenie výučby

Ako ďalej úrad informoval, prerušenie vyučovania bolo hlásené v 23 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 19 materských škôl, z čoho sedem bolo v Košickom kraji, šesť v Trnavskom, tri v Žilinskom, dve v Banskobystrickom kraji a jedna v Prešovskom kraji.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu hlásili a štyri základné školy, z čoho tri boli v Trnavskom kraji a jedna v Nitrianskom kraji. Úrad ďalej informoval, že v 47. kalendárnom týždni bolo hlásených aj 595 prípadov ochorenia COVID-19. Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola za mesiac október najvyššia chorobnosť zaznamenaná u 65-ročných a starších osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR