Británia hlási po miliónoch očkovaní 30 krvných zrazenín a sedem úmrtí, naďalej odporúča používanie vakcíny AstraZeneca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, COVID 19
Foto: Ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 3. apríla, 15:40

Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) informovala o 30 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí, ktorým nedávno aplikovali vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Sedem osôb v dôsledku toho zomrelo.

MHRA napriek tomu skonštatovala, že riziko spojené s týmto typom krvnej zrazeniny je „veľmi malé“ a ľudia by sa mali nechať touto vakcínou zaočkovať, ak im to ponúknu. Zdôraznila, že výhody vakcíny AstraZeneca „naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami“.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Uvedených 30 prípadov sa týkalo obdobia do 24. marca, počas ktorého podali 18,1 milióna dávok AstraZeneca. V súvislosti s očkovacou látkou Pfizer/BioNTech nezaznamenali žiadne podobné správy.

Obavy z vakcíny AstraZeneca podnietili niektoré krajiny vrátane Kanady, Francúzska, Nemecka a Holandska k tomu, aby obmedzili jej použitie u starších osôb. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vyzvala jednotlivé štáty, aby ju naďalej používali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AstraZenecaMHRA Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potrebySvetová zdravotnícka organizácia (WHO)