Bielym srdcom ocenia sestry a pôrodné asistentky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bielesrdce_sperk.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk
V nedeľu 12. mája si pripomenieme Medzinárodný deň sestier.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri tejto príležitosti ocení tridsaťjeden sestier a pôrodných asistentiek za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii.

Dvanásty ročník slávnostného odovzdávania prestížneho ocenenia BIELE SRDCE 2019 na celonárodnej úrovni sa uskutoční v piatok 17. mája 2019 v hoteli Senec v Senci. Záštitu nad týmto podujatím opäť prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Starostlivosť, poznanie, ľudskosť

Ocenenie Biele srdce je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti. Uviedla to prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier.

OCENENIE: Biele srdce 2017
Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová | Foto: SITA / Marko Erd

„Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom prelínanie sa všetkých farieb, ktoré svet pozná. Tak, ako sestra prijíma všetkých ľudí sveta,“ vysvetlila Lazorová.

Povolanie sestry je náročné, nedocenené a v súčasnosti častokrát aj dehonestované, dodala prezidentka. O tom podľa nej svedčia aj výroky niektorých slovenských politikov. „Poďakovanie za prácu od hlavy štátu je pre sestry a pôrodné asistentky na Slovensku veľkým morálnym ocenením,“ povedala prezidentka komory.

Udelia aj cenu za celoživotný prínos

Na slávnostný galavečer je pozvaných vyše 200 sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska. Ako prezradil člen Rady a Prezídia komory Milan Laurinc, v dvanástom ročníku na celonárodnej úrovni SKSaPA udelí ocenenie 17 sestrám v praxi; dvom pôrodným asistentkám v praxi; ôsmim sestrám manažérkam; dvom sestrám pedagogičkám, jednej pôrodnej asistentke pedagogičke.

Jednej sestre udelí mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre ošetrovateľstvo.

Na celom svete sa slávi 12. máj ako spomienka na narodenie priekopníčky moderného ošetrovateľstva a povolania sestra Florence Nightingalovej. „Medzinárodná rada sestier (ICN) každoročne zverejňuje hlavnú tému Medzinárodného dňa sestier ktorá sa komunikuje po celom svete. V tomto roku táto téma znie: „Sestry: hlas v popredí – zdravie pre všetkých,” doplnila Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek