Banskobystrická župa chce v kraji rozšíriť ambulantnú sieť lekárov, láka ich na štedré platy a rôzne benefity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ambulantná lekárka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V rámci Banskobystrického samosprávneho kraja je najväčší nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých v Banskobystrickom okrese, kde ich chýba 11, a najväčšia potreba všeobecných lekárov pre deti a dorast je v okrese Rimavská Sobota, kde je voľných sedem miest. Rovnako sú mnohé okresy, kde je tiež kritický nedostatok špecialistov.

Motivačný balíček pre lekárov

Nový strategický materiál pre nábor lekárov schválili na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva poslanci BBSK. Popisuje sedem motivačných prvkov pre nových ambulantných lekárov v kraji, medzi ktoré patrí napríklad nadštandardné finančné ohodnotenie v závislosti od praxe, pracovná zmluva na dobu neurčitú či nulové vstupné náklady. Cieľom týchto motivačných nástrojov je zvýšiť počet novovytvorených ambulancií v kraji o desať.

Medzi ďalšie motivačné prvky patrí moderné zariadenie ambulancie s diagnostickou technikou, vybavenie všetkých potrebných administratívnych úkonov, možnosť ubytovania alebo príspevok na bývanie spolu s ďalšími zamestnaneckými výhodami, ako je automobil alebo mobilný telefón, a nakoniec úhrada ďalšieho vzdelávania.

„Motivačný balíček je nastavený tak, aby pokryl rôzne potreby jednotlivcov v cieľovej skupine. Finančné ohodnotenie je vyššie než priemerná odmena lekára v trvalom pracovnom pomere, respektíve lekára s vlastnou praxou. Zároveň adresuje a vyrovnáva vstupné prekážky na trhu pre čerstvo atestovaných lekárov, a tiež uvádza benefity nad rámec bežnej ponuky na trhu, čím ďalej posilní atraktivitu ponuky,“ uviedol vedúci oddelenia zdravotníctva Martin Caudt.

Slabá sieť ambulantných lekárov

Kľúčové regióny pre otvorenie ambulancií všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti sú tie, kde je situácia s lekármi najkritickejšia.

Analýza vychádza z nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Na vznik týchto ambulancií je možné získať podporu z Ministerstva zdravotníctva SR od 50-tisíc eur až do 60 624 eur.

Ročné náklady spojené s prevádzkou ambulancie predpokladá župa vo výške do 90-tisíc eur, pričom vstupné kapitálové náklady budú závislé od typu ambulancie. Pri všeobecnej ambulancii pre dospelých je to suma 15-tisíc eur.

„Z dôvodu rozpočtovej opatrnosti stanovujeme súhrnný strop maximálneho ročného dofinancovania prevádzkových nákladov ambulancií vo výške 100-tisíc eur. V prípade prekročenia tohto stropu zastavíme ďalší rozvoj siete ambulancií do doby dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu, prípadne zmenou štruktúry typov ambulancií,“ popísal vedúci oddelenia zdravotníctva.

Chod ambulancií zaplatia poisťovne

„Celý tento návrh a systém je nastavený tak, aby nás pri dlhodobej prevádzke nestál ani euro. Pretože vieme urobiť taký mix ambulancií, ktoré sa budú z platieb od poisťovní samé kompenzovať a jediné, čo potrebujeme sú vstupné investície a určité preklenovacie úvery, kým napríklad všeobecní alebo detskí lekári budú mať dostatok kapitovaných pacientov,“ uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Dodal, že by k tomu mala čiastočne pomôcť aj aktuálna vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá v určitých regiónoch podporuje vznik takýchto ambulancií.

BBSK realizuje dlhodobý projekt krajských ambulancií, v rámci ktorého boli zatiaľ vytvorené tri nové pracoviská obsadené atestovanými lekármi, ktorí sú v zamestnaneckom vzťahu s Rozvojovou agentúrou BBSK.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Caudt
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR