Aplikácia pomôže rodičom rozhodnúť sa, či ísť s dieťaťom na pohotovosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aplikácia NÚDCH
Foto: Pixabay.com

Choré dieťa občas postaví rodiča pred rozhodnutie: ísť s ním do nemocnice? Nie vždy to vie dobre vyhodnotiť. Ako hovorí riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ladislav Kužela, na urgentnom príjme to podľa toho aj vyzerá.

Niektorí rodičia totiž prídu s dieťaťom aj vtedy, kedy by vôbec nemuseli. A naopak, niekedy sa zdráhajú prísť, aj keď by už mali volať záchranku.

NÚDCH preto pripravil pre rodičov užitočnú aplikáciu. Pri zadaní príznakov a okolností vyhodnotí, či treba ísť do nemocnice, netreba sa znepokojovať, alebo rovno volať 155.

Nasmeruje aj do najbližšej nemocnice

Aplikácia je pod názvom NUDCH dostupná pre zariadenia s iOS. Pre Android by sa mala v Google Store objaviť v piatok alebo v pondelok.

Po nainštalovaní sa užívateľ zaregistruje a vloží údaje o dieťati či deťoch. „Aplikácia poskytne niekoľko služieb,“ hovorí primár oddelenia urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner. „Najdôležitejšia je tá, ktorá rodiča upozorní, kedy a ako správne začať dieťa resuscitovať,“ približuje primár.

Aplikácia tiež pomôže rodičom pri hodnotení zdravotných príznakov, príznakov zmeny zdravotného stavu a naliehavosti vyšetrenia. Zároveň používateľa lokalizuje a nasmeruje k najbližšej ambulantnej pohotovosti alebo urgentnému príjmu v nemocnici. Nezáleží pritom, kde sa práve nachádza – aplikácia registruje pohotovosti a urgenty na celom Slovensku, nielen v Bratislave.

Ponúka aj informácie

Aplikáciu si však rodičia môžu otvoriť aj v čase, keď nie je s ich dieťaťom zle. NÚDCH v nej priebežne zverejňuje všetky dôležité rady rodičom, ktoré sa týkajú zdravia ich detí.

Zverejňovanie relevantných informácií či postupu pri prvej pomoci však lekári chcú najmä dostať k rodičom relevantné informácie. Ak sa totiž spoľahnú na vyhľadávanie na internete, môžu sa dostať aj k nezmyselným radám, ktoré nemusia pomôcť či dokonca môžu aj uškodiť.

Aplikáciu testovali lekári niekoľko mesiacov. Teraz chcú aj pripomienky verejnosti. Budú sa ich snažiť do aplikácie zapracovať. Pripomienky čakajú na e-mailovej adrese aplikacia[zavináč]dfnsp.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KuželaMarcel Brenner
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb