Analytici vidia rezervy

Eura
Foto: FreeImages.com

Aliancia Fair Play je pri hodnotení práce nového ministra opatrná. „Kľúčové opatrenia sú na začiatku alebo polceste,“ zdôvodnil tento rezervovaný postoj Pavol Lacko z AFP.

„Oceňujeme posilňovanie analytických kapacít rezortu a väčší dôraz na rozhodnutia založené na dátach,“ pokračuje AFP.

Vníma tiež otvorenejšiu a odbornejšiu komunikáciu smerom k verejnosti.

„Registrujeme snahu ministerstva tlačiť na nižšie ceny špecializovaného zdravotníckého materiálu, vidíme však priestor na ešte väčšie úspory. Porovnanie so zahraničím stále ukazuje značné rezervy,“ upozorňuje aliancia.

„Na konci dňa bude dôležité, aby zmeny zhora pocítil na vlastnej koži pri návšteve lekára pacient. Tento efekt politík ministerstva je z nášho pohľadu zatiaľ slabý,“ uzatvára.

INEKO vidí možné problémy v budúcnosti

Inštitút INEKO zopakoval svoje hodnotenie z konca roka. Analytik INEKO Dušan Zachar k nemu pridal, že v zásade súhlasí s návrhmi na zmenu fungovania LSPP, poplatkov na urgentoch a u lekárov. „Rrealizácia do legislatívnej podoby môže priniesť ešte mnoho problémov,“ varuje.

Vážna situácia vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni podľa Zachara dáva tušiť, že značná časť energie rezortu bude v tomto roku smerovať na jej vyriešenie, resp. aspoň stabilizovanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-playINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy