Vývoz hovädzieho mäsa z EÚ do Kórey sa obnoví po takmer 20 rokoch, výrobcovia to vítajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hovädzie mäso
Foto: ilustračné, Getty Images

Po takmer dvadsiatich rokoch Kórejská republika zrušila dovozné obmedzenia na hovädzie mäso a hovädzie výrobky z niektorých členských štátov Európskej únie (EÚ).

Výrobcovia z Dánska a Holandska sú prví, ktorí mohli obnoviť vývoz. Informovala o tom Európska komisia (EK). Otvorenie kórejského trhu bolo možné vďaka dôslednému úsiliu Európskej komisie a členských štátov EÚ.

Zvíťazili v boji proti BSE

Zrušenie obchodných obmedzení uložených v roku 2001 v reakcii na výskyt bovinnej spongiformnej encefalopatie (BSE) je podľa EK známkou zaslúženej dôvery v komplexný, viacvrstvový a veľmi efektívny systém kontroly bezpečnosti potravín a zdravia zvierat.

Je to ďalší znak toho, že obchodní partneri uznávajú, že sme zvíťazili v boji proti BSE a že kvalita hovädzieho a hovädzieho mäsa v EÚ sa uznáva na celom svete. Ďalší prístup na tento dôležitý trh je vynikajúcou správou pre výrobcov z EÚ!“ povedal eurokomisár Vytenis Andriukaitis, zodpovedný za zdravie a bezpečnosť potravín.

Veľmi vítaný vývoj

Komisia bude naďalej úzko spolupracovať s kórejskými orgánmi na zabezpečení prístupu na trh pre zostávajúce členské štáty, ktoré stále čakajú na vývozné povolenie na hovädzie mäso a hovädzie výrobky. Počas stretnutia, ktoré sa konalo 4. septembra 2019 o sanitárnych a fytosanitárnych otázkach, kórejské orgány ubezpečili, že nevybavené žiadosti členských štátov EÚ (iných ako Dánsko a Holandsko) sa budú vybavovať v stanovenom čase.

Je to veľmi vítaný vývoj a dôležité vyhlásenie dôvery juhokórejských orgánov o bezpečnosti a kvalite európskeho hovädzieho mäsa. Po potvrdení prístupu pre dánskych a holandských prevádzkovateľov dúfam, že to nebude trvať dlho, kým budú prevádzkovatelia v iných členských štátoch EÚ schválení na vývoz na tento dôležitý a hodnotný trh. Zabezpečenie prístupu pre ostatné členské štáty EÚ bude naďalej prioritou Európskej komisie v dvojstranných obchodných vzťahoch s Kóreou,“ uzavrel eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať