Vytýčili termín súdu so Sheilou, ktorá je stíhaná pre extrémizmus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 23. februára budúceho roka hlavné pojednávanie vo veci Sheily Sz. Tá čelí obžalobe pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov.

Trestné stíhanie voči obžalovanej súvisí s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán.

Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.

Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. Najvyšší súd SR však v marci toho roku väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka.

Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke Zuzane Čaputovej. Súd následne Sheilu Sz. vzal do väzby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sheila Sz.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR