Vysoké Tatry získali prestížne ocenenie, sú najzaujímavejšou letnou európskou destináciou 2019

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

LOMNICKÝ ŠTÍT 21. mája (WebNoviny.sk) – Vysoké Tatry sú najzaujímavejšou letnou európskou destináciou roku 2019, označil ju za ňu známy cestovateľský sprievodca Lonely Planet. V rebríčku miest, ktoré tento rok odporúča navštíviť, predbehli Tatry oveľa známejšie cestovateľské ciele.

Úžasná príroda a turistické trasy

Ocenenie Best in Europe 2019 v utorok symbolicky na Lomnickom štíte odovzdal zástupcom Vysokých Tatier generálny manažér Lonely Planet pre strednú Európu Joe Reville.

„Dôvod, prečo to vyhrali Vysoké Tatry, je úžasná príroda, nádherné výhľady, dokonalá divoká príroda. Nadchýna nás hlavne šanca pozorovať medvede, ktoré sú už vo zvyšku sveta a v mnohých častiach Európy vyhynuté, no sú to aj úžasné trackové turistické trasy, ktoré nie sú natoľko známe v iných častiach Európy,“ uviedol v utorok pre médiá Reville.

Známy cestovateľský sprievodca Lonely Planet zostavuje zoznam desiatich najlákavejších európskych destinácií každoročne. Vysoké Tatry, najvyššie pohorie Karpatského oblúka, kraľujú rebríčku v kategórii Best in Europe 2019. Podľa Revilla je na Vysokých Tatrách čosi mýtické. „Návštevníci tohto regiónu budú očarení vznešenou ríšou krivolakých vrchov a majestátnych vodopádov,“ dodal.

Pohostinnosť na vysokohorských chatách

Spolu s ďalšími skúsenými cestovateľmi z celého sveta ocenili na Vysokých Tatrách aj možnosť vystúpiť na Gerlachovský štít, najvyšší vrch Tatier, pokojné člnkovanie na čírej hladine Štrbského plesa a tradičnú pohostinnosť na vysokohorských chatách.

„Vysoké Tatry sú rajom dobrodruhov. Ponúkajú vodopády, vysokohorské lúky a viac ako 100 ultramarínových jazier. Pozorovanie divokých zvierat – medveďa hnedého, rysa a kamzíka tatranského je vďaka rastúcemu počtu cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú aj takéto zážitky, ľahšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedol viceprezident pre zážitky Lonely Planet Tom Hall.

„Je to prestížne ocenenie, ktoré si veľmi vážime, urobili sme kus práce, nie je to zadarmo. Je to pre nás zadosťučinenie, ale zároveň aj výzva robiť viac. Budeme zlepšovať a skvalitňovať služby,“ povedal v utorok na margo ocenenia predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu pre región Vysoké Tatry Michal Sýkora, ktorý prezval ocenenie spolu s prednostom Vysokých Tatier Eugenom Knotekom.

Nutná zonácia národného parku

Sýkora zároveň pripomenul, že nutnosťou na ďalší rozvoj je prijatie zonácie Tatranského národného parku a zákon o ochrane prírody, ktorý nebude komplikovať rozvoj cestovného ruchu a život obyvateľom lokality.

„Je to záväzok aj zadosťučinenie pre našu lepšiu prácu. Máme dnes nastavené parametre mesta tak, aby sme zlepšovali jeho úroveň, pracujeme veľa na cyklotrasách, robíme veľa pre cestovný ruch, a verím, že toto ocenenie je povzbudením do našej ďalšej práce,“ povedal Knotek.

Rebríček Best in Europe 2019 zostavili skúsení cestovatelia Lonely Planet, ktorí už viac ako 45 rokov hľadajú po celom svete nové zážitky z ciest. Rebríček Best in Europe 2019 vychádza po siedmykrát a obsahuje 10 najzaujímavejších destinácií na našom kontinente pre návštevu v lete, a to od lesov obývaných medveďmi, po mestá s nádhernými vinohradmi.

Po Vysokých Tatrách sa na ďalších priečkach umiestnil španielsky Madrid, islandské Arktické pobrežie, ďalej Hercegovina, talianske Bari, škótske Shetlandy, francúzsky Lyon a Lichtenštajnsko. Rebríček uzatvára švajčiarske Vevey a chorvátska Istria.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať