Vysoké školy na Slovensku budú hodnotiť aj študenti, v Bruseli sa z nich stanú superexperti

Bálint Lovász, Martina Lubyová
Zľava: Predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Bálint Lovász a ministerka školstva, vedy a výskumu Martina Lubyová. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – V najbližšom období začne Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo tvoriť štandardy akreditácie vysokých škôl.

Nový systém

Uviedol to na brífingu po Konvente akademických senátov predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász s tým, že dôležité slovo budú mať pri tvorbe aj študenti.

„Teraz je dôležité, aby sme vyškolili študentských expertov na hodnotenie kvality škôl a vzdelávacieho procesu. Na Slovensku nič také nie je a my sme dostali túto možnosť podieľať sa na hodnotení kvality. Ideme európskym smerom. Už rokujeme s bruselskými inštitúciami, aby sa spojili viacerí študenti a akreditačné agentúry z rôznych krajín, keďže cieľom nového systému je otvoriť sa svetu a Európe. Chceme získať rady od univerzít aj študentov zo zahraničia, ako hodnotiť kvalitu,“ vysvetlil Lovász.

Spoločný projekt s Bruselom

Podľa Lovásza je dôležité, aby našich expertov vyškolili experti zo zahraničia. Verí, že nový zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania pomôže ku skvalitneniu škôl.

„Už máme pripravený spoločný projekt s Bruselom. Odíde tam 10 – 15 študentov, z ktorých sa stanú superexperti. Je dôležité, aby získali medzinárodný pohľad na to, akým spôsobom sa zabezpečuje kvalita v zahraničí. Pre študentov bude náročné hodnotiť kvalitu aj preto, že na jednej strane budú hodnotiť svoju univerzitu, ale aj iné. Je dôležité, aby neboli zaujatí voči iným a ostali objektívní,“ dodal.

Ministerka školstva Martina Lubyová je rada, že vďaka zákonu o kvalite sa budú na hodnotení vysokých škôl podieľať aj študenti. Zákonom sa má zlepšiť vysoké školstvo.

„Pracujeme na revízii sústavy študijných odborov. Darí sa nám ju redukovať asi zo 400 na 40. Študenti tak budú mať väčšiu možnosť zamerať sa na interdisciplinárne štúdia a ľahšie sa im bude prechádzať z jednej študijného programu do druhého,“ dodala šéfka rezortu školstva.

Nahradili Akreditačnú komisiu

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo nahradila doterajšiu Akreditačnú komisiu. Kým komisia bola len poradný orgán vlády, akreditačná agentúra je nezávislá a zriadená zákonom. Podľa Lubyovej, kým minister školstva mohol rozhodnutie komisie zmeniť, v prípade agentúry to už nebude možné.

Štatutárnym orgánom agentúry je výkonná rada s deviatimi členmi. Minister školstva vymenúva dvoch členov na návrh Rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh Slovenskej rektorskej konferencie z osôb, ktoré sú medzinárodne uznávanými odborníkmi v oblasti svojho pôsobenia, dvoch členov na návrh Študentskej rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh zástupcov zamestnávateľov, deviatym členom je predseda výkonnej rady.

Funkčné obdobie členov a predsedu výkonnej rady je šesť rokov. Predsedom je bývalý rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bálint LovászMartina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl