Vyšľachtili kurčatá, ktoré nedokážu prenášať vtáčiu chrípku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kurčatá
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Britskí vedci z University of Cambridge a The University of Edinburgh vyšľachtili geneticky modifikované kurčatá, ktoré nedokážu prenášať vírus vtáčej chrípky H5N1. Tento krok by v budúcnosti mohol znížiť riziko šírenia vtáčej chrípky a následného prepuknutia epidémie medzi ľuďmi.

Vedcom sa podarilo tieto kurčatá vyšľachtiť implantovaním génu, ktorý má na starosti produkciu špecifickej molekuly napodobňujúcej dôležitú kontrolnú zložku vírusu H5N1. Vírus následne pri vlastnej replikácii rozpozná túto molekulu namiesto vlastných génov, čo má za následok narušenie jeho replikačného cyklu. Tieto trasgenické kurčatá sa síce môžu nakaziť vírusom H5N1 a taktiež naň umierajú, vírus z nich však nedokáže prejsť na iné jedince, s ktorými nakazené kurčatá prídu do kontaktu, a to ani v prípade nemodifikovaných kurčiat. „Zabránením prenosu vírusu medzi kurčatami by sa mal znížiť ekonomický dopad tohto ochorenia a taktiež riziko prenosu na človeka,“ uviedol Laurence Tiley z University of Cambridge, ktorý bol jedným z vedúcich výskumu.

Helen Sang z The University of Edinburgh vysvetlila, že tieto kurčatá by mohli byť spôsobom ako zlepšiť bezpečnosť potravín v tých častiach sveta, kde je v súčasnosti vtáčia chrípka vážnou hrozbou. Chov týchto geneticky modifikovaných kurčiat by však bol o niečo drahší. „Krajiny ako Čína sa zaujímajú o možnosť genetickej modifikácie, aby tak ochránili svoje chovy hydiny a obyvateľov. Chov takýchto kurčiat však bude nevyhnutne drahší, pretože musíte použiť produkty šľachtiteľských spoločností. Na druhej strane by sa mali znížiť výdavky na vakcináciu a taktiež straty z infikovaných chovov,“ dodala Sang. Vedci v súčasnosti plánujú vyšľachtiť kurčatá, ktoré by boli úplne rezistentné voči vírusu vtáčej chrípky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať